Інформація
про виконання заходів регіональної соціальної Програми протидії торгівлі людьми на період до 2025 року, затвердженої рішенням обласної ради від 05 жовтня 2023 року № 672-VIII, у 2024 році
1. Назва обласної (цільової) програми.
Регіональна соціальна Програма протидії торгівлі людьми на період до 2025 року (далі – Програма).
2. Замовник та відповідальний виконавець програми.
Замовник – обласна державна (військова) адміністрація;
виконавець – Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної (військової) адміністрації (далі – Департамент).
3. Найважливіші завдання, виконані у звітному періоді:
- запобігання торгівлі людьми, її первинна профілактика
У межах реалізації Програми Департаментом спільно із суб’єктами, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії торгівлі людьми, проводилася інформаційно-просвітницька робота у напрямку підвищення рівня обізнаності громадян щодо ризиків потрапляння в таку ситуацію.
У звітному періоді Департаментом в рамках Програми організовано та проведено інформаційно-просвітницькі заходи до Всесвітнього дня (30 липня) та Європейського дня (18 жовтня) боротьби з торгівлею людьми, а також до Міжнародного дня боротьби за скасування рабства (02 грудня).
24-25 липня 2024 року спільно з Управлінням міграційної поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області та ГО «Чистий аркуш», серед внутрішньо переміщених осіб з деокупованих територій області, які мешкають в місцях тимчасового проживання (далі – МТП) проведено просвітницьку кампанію, під час якої громадянам роз'яснено, що таке торгівля людьми, її види, ризики потрапляння та засоби, як уберегтися від потрапляння в таку та як отримати статус потерпілого/постраждалого від торгівлі людьми. Учасники заходу отримали друковані матеріали з телефонами «гарячих» ліній куди звертатися за допомогою, у разі потрапляння в таку ситуацію.
18.10.2024 представниками структурних підрозділів Харківської обласної військової адміністрації: Департаменту, Департаменту науки і освіти, служби у справах дітей, спільно з фахівцями Харківського обласного центру соціальних служб, ГУ Нацполіції в Харківській області та ГО «Чистий аркуш» у центральній частині Харкова та біля будівлі, де розташовано Центр допомоги врятованим, проведено інформаційно-просвітницьку акцію «ПРИДИВИСЬ» під час якої розповсюджено інформаційні матеріали з номерами «гарячих» ліній протидії торгівлі людьми. Під час проведення заходу перехожим громадянам роз’яснювалися правила безпеки, яких необхідно дотримуватись, щоб не потрапити в ситуацію торгівлі людьми та пропонувалось зіграти в настільну просвітницько-профілактичну гру «Рожеві окуляри», яка розширила знання учасників з відповідної тематики.
Департаментом науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації у 2024 році спільно з ГО «Чистий Аркуш» в межах реалізації проєкту «Забезпечення комплексного реагування з метою захисту осіб, які постраждали від торгівлі людьми і експлуатації, ГЗН та насильства, пов'язаного з війною у Кіровоградській та Харківській областях» за фінансової підтримки Представництва Міжнародної організації з міграції в Україні організовано та проведено 103 інформаційно-просвітницьких та навчально-методичних заходи: для осіб з числа ВПО, які мешкають в МТП на базі гуртожитків закладів освіти та осіб похилого віку, які опинились в складних життєвих обставинах (26 заходів, охоплено 577 осіб), для учнів закладів загальної середньої, фахової передвищої та вищої освіти (44 заходи, охоплено 1333 особи), для шукачів роботи у філіях та відділах Харківського обласного центру зайнятості (19 заходів, охоплено 310 осіб), тренінги для представників суб’єктів національного механізму взаємодії з протидії торгівлі людьми (3 заходи, охоплено 45 осіб), робочі зустрічі в територіальних громадах області (11 заходів, охоплено 83 особи).
Також, спільно з ГО «Чистий Аркуш» в межах реалізації проєкту «Виконання обласного плану дій 1325 – ключ до безпеки Харківщини» за підтримки МБФ «Український Жіночий Фонд» та Уряду Королівства Нідерландів проведено моніторинг стану інституційного забезпечення діяльності з протидії торгівлі людьми в 35-ти громадах області.
Харківським обласним центром соціальних служб з метою підвищення рівня обізнаності фахівців із соціальної роботи щодо особливостей здійснення соціальної роботи з питань протидії торгівлі людьми з сім’ями, які перебувають у складних життєвих обставинах, сімей ВПО, опікунських сімей, сімей опікунів та піклувальників та багатодітних сімей організовано та проведено:
5 груп взаємопідтримки на тему: «Профілактика торгівлі людьми в умовах війни»;
1 тренінг на тему: «Формування навичок спілкування. Розвиток комунікативної компетенції працівників надавачів соціальних послуг»;
1 семінар на тему: «Цифрова грамотність для батьків: як захистити своїх дітей від втягнення їх в торгівлю людьми».
Також, спеціалізованими формуваннями Харківського ОЦСС «Харківська регіональна психологічна служба» та «Гаряча лінія Харківщина 1552» здійснено виїзди до 23 територіальних громад області з метою методичного та інформаційного супроводу фахівців із соціальної роботи з питань удосконалення їх знань про проблему торгівлі людьми та способів втягнення в таку ситуацію, під час яких розповсюджено понад 150 примірників роздаткового матеріалу на тему: «Торгівля людьми існує» та «Пам’ятка батькам: попередження і протидія торгівлі дітьми», які виготовлені за сприяння громадських організацій.
- надання допомоги та послуг особам, які постраждали від торгівлі людьми
У 2024 році в Харківській області отримали статус постраждалих від торгівлі людьми 6 осіб (4 жінки та 2 чоловіки). Усі особи отримали необхідні послуги та допомогу, згідно з їх потребами, зазначеними в заяві.
проведення навчання для представників суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми
У звітному періоді у рамках проєкту «Допоможемо! Підтримаємо! Переможемо!», що реалізується в Харківській області ГО «Чистий Аркуш» організовано та проведено 3 одноденних тренінги для суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми щодо виявлення, ідентифікації та надання допомоги постраждалим особам, в яких взяли участь 47 осіб.
Також, 11 представників національного механізму взаємодії з Харківської області, зокрема, служб у справах дітей, центрів соціальних служб, міграційної поліції, прокуратури, управління Держпраці, притулків та неурядових організацій взяли участь у 3-денному навчанні у вигляді симуляційних вправ на тему: «Посилення взаємодії суб’єктів у сфері протидії торгівлі людьми», що проведено за підтримки ОБСЄ в Україні спільно з Представництвом МОМ у травні поточного року на Львівщині.
4. Заплановані обсяги та джерела фінансування програми, визначені у паспорті Програми.
На 2024 рік Програмою передбачено 47 850 грн, в обласному бюджеті Харківської області видатки на 2024 рік не передбачались.
5. Фактичні обсяги та джерела фінансування програми у звітному періоді:
Не фінансувалась.
6. Касові видатки програми у звітному періоді, з додатковою інформацією щодо напрямків спрямування коштів у розрізі КЕКВ:
Відсутні.
7. Основні результати виконання програми за звітний період.
Не зважаючи на те, що з обласного бюджету кошти на виконання заходів Програми не виділялись, завдяки налагодженій співпраці з громадськими організаціями вдалось реалізувати завдання, направлені на підвищення обізнаності громадян щодо ризиків потрапляння в ситуацію торгівлі людьми, провести навчання для суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми щодо виявлення, ідентифікації та надання допомоги постраждалим особам, зокрема тим, які належать до вразливих груп населення, а також розповсюдити інформаційні матеріали з питань протидії торгівлі людьми: «Торгівля людьми існує» та «Пам’ятка батькам: «Попередження і протидія торгівлі дітьми», які були виготовлені за підтримки громадських організацій.
В.о. директора Департаменту соціального
захисту населення Харківської обласної
державної (військової) адміністрації Ірина ГОРЮНОВА