про виконання заходів комплексної Програми
підтримки
захисників і захисниць України та членів їхніх сімей в Харківській області на
2024 – 2028 роки, затвердженої рішенням сесії Харківської обласної ради від 23грудня
2023 року № 728-VІIІ (зі змінами)
у 2024 році
1. Комплексна Програма підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей в Харківській області на 2024–2028 роки, затверджена рішенням сесії Харківської обласної ради від 23грудня 2023 року № 728-VІIІ (далі – Програма).
2. Розробником Програми є Управління у справах ветеранів Харківської обласної державної (військової) адміністрації.
Учасниками Програми є Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Департамент науки і освіти Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Департамент економіки і міжнародних відносин Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Департамент культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Департамент містобудування та архітектури Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Департамент масових комунікацій та забезпечення доступу до публічної інформації Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Управління молоді та спорту Харківської обласної державної (військової) адміністрації; Харківський обласний центр соціальних служб; Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат; Харківський обласний центр зайнятості.
3. Основними очікуваними результатами під час реалізації заходів Програми є створення умов для переходу ветеранів війни від військової служби до цивільного життя; надання додаткових гарантій у сфері соціального захисту; забезпечення працевлаштування та розвиток ветеранського бізнесу; отримання ветеранами послуг у сфері освіти і культури; розвиток ветеранського спорту; належне вшанування Захисників і Захисниць України та увічнення пам’яті загиблих.
4. Заплановані обсяги та джерела фінансування, визначені у паспорті програми:
Комплексною Програмою визначений загальний обсяг фінансування заходів на 2024 рік у сумі 122 360,0 тис. грн, в тому числі за рахунок обласного бюджету – 120 360,0 тис. грн, за рахунок бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад області– 2 000,0 тис. грн.
5. Протягом 2024 року профінансовано за рахунок коштів обласного бюджету 59 811,5 тис грн, за рахунок бюджетів територіальних громад області - 9,1 тис. грн.
6. Касові видатки програми у звітному періоді, з додатковою інформацією щодо напрямків спрямування коштів у розрізі КЕКВ:
Касові видатки на реалізацію заходів Програми склали 59 820,6 тис. грн, з них за рахунок коштів обласного бюджету 59 811,5 тис грн:
КПКВ 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» – 59 581,7 тис. грн, у тому числі: КЕКВ 2730 «Інші виплати населенню» 59 392,7 тис. грн (підпункти заходів Програми: 1.2.2. – 9,1 тис. грн; 1.3.1. – 75,5 тис. грн, 2.1.1. – 35 024,0 тис. грн, 2.1.2. – 7 499,9 тис. грн, 2.3.1. – 6 700,0 тис. грн, 3.2.3. – 2 430,8 тис. грн, 5.1.1. – 5 988,8 тис. грн, 5.1.2. – 1 664,6 тис. грн); КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» 189,0 тис. грн (підпункт заходів Програми 4.3.1. – 189,0 тис. грн);
КПКВ 5115012 «Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з неолімпійських видів спорту», КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку» – 33,7 тис. грн (підпункт заходів Програми 3.2.1. – 33,7 тис. грн);
КПКВ 0611142 «Інші програми та заходи у сфері освіти» , КЕКВ 2282 «Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм не віднесені до заходів розвитку» – 196,1 тис. грн (підпункт заходів Програми 2.2.1. – 196,1 тис. грн);
- за рахунок коштів місцевих бюджетів:
КПКВ 0813242 «Інші заходи у сфері соціального захисту і соціального забезпечення» – 9,1 тис. грн, у тому числі: КЕКВ 2730 Інші виплати населенню 9,1 тис. грн (підпункт заходів Програми 1.2.2. – 9,1 тис. грн).
7. Основні результати виконання програми за звітний період.
Розділ 1. Забезпечення умов для адаптації захисників і захисниць України до цивільного життя
Проводиться моніторинг потреб з огляду на пріоритети різних категорій захисників і захисниць України та членів їхніх сімей. Залежно від потреби, соціальні послуги надають центри надання соціальних послуг, центри соціальних служб, територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) територіальних громад.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 02.08.2024 № 881 «Деякі питання забезпечення інституту фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб» (зі змінами), до штатних розписів комунальних закладів/ установ територіальних громад введено 75 відповідних посад, з них зайнято 18.
Відшкодовано частину вартості отриманих послуг при самостійному санаторно-курортному лікуванні одній особі з інвалідністю внаслідок поранення, одержаного під час захисту Батьківщини, на суму 9,1 тис. грн.
Для реалізації комплексу заходів, спрямованих на забезпечення умов для переходу Захисників і Захисниць України від військової служби до цивільного життя утворено КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ВЕТЕРАНСЬКИЙ ПРОСТІР “ПЛІЧ-О-ПЛІЧ”» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ, затверджено його Статут та види економічної діяльності. Призначено виконуючого обов’язки директора комунального закладу.
Відповідно до Порядку використання коштів обласного бюджету на компенсацію частини відсоткової ставки за кредитами на придбання житла захисникам і захисницям України та членам їхніх сімей, отриманими згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 02 серпня 2022 року № 856 (зі змінами), таку компенсацію отримали 22 особи на суму 75,5 тис. грн.
Розділ 2. Надання додаткових гарантій у сфері соціального захисту захисникам і захисницям України.
Відповідно до комплексної Програми у 2024 році виплачено:
- 568 дітям загиблих захисників і захисниць України щомісячну адресну грошову допомогу на суму 35,0 млн грн (в розмірі 8,0 тис. грн до досягнення дитиною 18 років);
- 1 177 особам щомісячну адресну грошову допомогу для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг членам сімей загиблих захисників і захисниць України на суму 7,5 млн грн;
- 34 захисникам і захисницям України, які навчаються у закладах вищої освіти Харківської області за рахунок власних коштів, адресну грошову допомогу на часткову компенсацію оплати навчання на суму 196,1 тис. грн.
- 134 особам, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України адресну грошову допомогу на суму 6,7 млн грн (в розмірі 50,0 тис. грн кожному).
Розділ 3. Підтримка ветеранського спорту, отримання культурних послуг
Обласними закладами культури для захисників і захисниць України та членів їхніх сімей проведено:
туристичний захід «Віртуальна екскурсія «Таємниці вулиці Алчевських»;
музейну екскурсію «На курорт до Харківщини», екскурсію Харковом «Від фортеці до столиці», марафон вільних екскурсій на базі музею ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ПрАТ «Укрпрофоздоровниця»), новорічну патріотичну екскурсію «МетроСвіт: Харківський метрополітен, історія та сьогодення», віртуальну екскурсію «Леопольд Кеніг та Гутянський цукровий завод» в обласному комунальному закладі «Харківський організаційно-методичний центр туризму»;
відвідування виставки «Дух свободи нас в нас родить»;
дистанційні акції-презентації поезії Ніни Супруненко «Солдатська мати», концерти «Музичні барви», «Фарби віри, надії, любові» та показ вистави «Я норм» (Н. Захоженко) в театрально-концертних закладах.
31.08.2024 до всеукраїнського забігу «Шаную воїнів, біжу за героїв України» долучились ветерани війни та члени їх сімей(школярі) в м. Берестин, селищах Донець, Краснокутськ, Нова Водолага, Савинці.
Крім того, на постійній основі проводились тематичні виставки, лекції, бесіди, музейні уроки та розміщувались публікацій в соціальних мережах. Обласні театрально-концертні заклади на запрошення військових проводили виїзні концертні заходи.
З метою організації оздоровчої рухової активності захисників і захисниць України, членів їх сімей, поліпшення якості та тривалості активного життя, отримання фізичної та психологічної реабілітації:
- на 36 локаціях у місцях масового відпочинку функціонують базові спортивні майданчики та пункти безоплатного прокату спортивного інвентарю та обладнання, в них за участі ветеранів війни проведено 2 478 заходів;
забезпечено участь вищеназваної категорії населення у різноманітних спортивних заходах з футзалу, важкої атлетики, легкої атлетики, армспорту, також їм надана можливість відновлювати своє здоров’я займаючись крос-фітом, легкою атлетикою, плаванням, футболом та іншими видами спорту;
Відповідно до комплексної Програми 9 особам виплчено винагороду для заохочення кращих спортсменів області – захисників і захисниць України за участь в міжнародних спортивних змаганнях ветеранів на суму 2,4 млн грн.
Розділ 4. Професійний розвиток захисників і захисниць України: сприяння працевлаштуванню та бізнес-ініціативам
Протягом 2024 року за сприяння служби зайнятості:
професійне навчання проходили 25 учасників бойових дій: на базі Харківського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості - 16 осіб, безпосередньо на робочих місцях у роботодавців – 9 осіб, безоплатне навчання в центрах професійно-технічної освіти області пройшли 44 особи;
ваучер для навчання отримали 26 учасників бойових дій;
проведено 57 інформаційних семінарів, в тому числі тематичних «Генеруй бізнес-ідею та розпочни свій бізнес», «Бізнес-планування» за участю 577 ветеранів;
відповідно до укладених угод про співпрацю з 12 медичними реабілітаційними закладами області, де проходять курс лікування учасники бойових дій, проведено 44 профорієнтаційних заходи за участі 476 осіб;
в межах урядового проєкту «єРобота» «Грант для ветеранів та їх подружжя» рішення щодо надання грантів на загальну суму 11,5 млн грн. отримали 23 ветерани, бізнес-плани яких передбачають створення 46 нових робочих місць.
Харківським регіональним фондом підтримки підприємництва забезпечено інформаційну підтримку проєктів, спрямованих на професійний розвиток захисників і захисниць України. Всього проведено 23 заходи з метою розвитку та підтримки малого та середнього бізнесу (семінари у рамках програми «Школа малого бізнесу», засідання круглих столів, он-лайн конференцій тощо).
За дорученням Президента України Володимира ЗЕЛЕНСЬКОГО Харківська обласна військова адміністрація з метою підтримки підприємців та покращення економічного клімату області у жовтні 2024 року запустила платформу «Діалог влади та бізнесу», на якій:
28.11.2024 проведено засідання під головуванням начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега СИНЄГУБОВА на тему: «Підтримка ветеранів у Харківській області під час повномасштабного вторгнення», на якому розглянуті питання працевлаштування ветеранів, грантові і кредитні можливості та регіональні проєкти їх підтримки та напрями подальшої співпраці;
13.12.2024 проведено онлайн-засідання на тему: «Грантові програми для бізнесу під час війни. Актуальні програми для роботодавців від Харківського обласного центру зайнятості» за участі ветеранів війни.
Поширено інформацію про освітній проєкт від АТ КБ «Приватбанк» - «Бізнес-школа для захисників», безкоштовний навчальний практикум E-Export Intensiv, створений Академією Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні у співпраці з Укрпоштою в межах проєкту «Трансформаційне відновлення задля безпеки людей в Україні» і Платформи стійкого бізнесу тощо.
Розділ 5. Вшанування захисників і захисниць України та увічнення пам’яті загиблих
У межах комплексної Програми здійснено виплату:
- 207 особам часткову грошову компенсацію за виготовлення та встановлення пам’ятних знаків (надгробків) на могилах загиблих (померлих) захисників і захисниць України на суму майже 6,0 млн грн;
- 67 захисникам і захисницям України однороазову грошову премію з метою їх відзнаки за особисту мужність і героїзм, проявлені під час виконання військового, службового, громадянського обов’язку в умовах, пов’язаних із ризиком для життя, або за інший особистий внесок у зміцнення обороноздатності, безпеки та захист суверенітету й територіальної цілісності України на суму 1,7 млн грн (в розмірі 20,0 тис. грн).
До Дня захисників і захисниць України начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов відзначив 86 військовослужбовців Почесними грамотами Харківської обласної державної (військової) адміністрації та 80 військовослужбовців – Подяками голови (начальника) Харківської обласної державної (військової) адміністрації.
Щоденно о 9 годині 00 хвилин на офіційній сторінці обласної військової адміністрації в соціальній мережі Facebook, офіційному каналі в соціальному месенджері Telegram публікується інформація про вшанування пам’яті загиблих захисників та захисниць України.
Засобами гучномовного зв’язку, розміщеними на будівлі «Держпром» (майдан Свободи) та ТРЦ «РОСТ» (вул. Героїв Харкова ), щодня о 9 годині лунає оповіщення: «Оголошується хвилина мовчання», метроном та Державний Гімн України. Крім того щодня о 9 годині в етері телеканали та радіо транслюють відеоролики та повідомлення/інформація про загальнонаціональну хвилину мовчання для вшанування пам’яті загиблих у наслідок збройної агресії РФ.
На офіційному вебсайті Харківської обласної військової адміністрації, офіційних сторінках в соціальних мережах Facebook та Instagram, офіційних каналах в соціальному месенджері Telegram та WhatsApp забезпечено широке висвітлення прикладів героїзму захисників і захисниць України та вшанування пам’яті загиблих.
У липні в Харківській області проведено інформаційну кампанію щодо популяризації позитивного образу ветерану та героїзації ветеранів у суспільстві, привернення уваги громадськості до ветеранської політики та вшанування пам’яті ветеранів, виготовлено та розміщено 25 плакатів зовнішньої соціальної реклами (10 білбордів та 15 сітілайтів).
Для вшанування пам’яті військовослужбовців військової частини А0501, які загинули під час визволення Харківської області від російської окупації у вересні - жовтні 2024 року розміщено 5 банерів з фотографіями загиблих Захисників України, створено фільм “1000 днів незламності. Харківщина”, який висвітлює внесок ветеранів у захист незалежності, територіальної цілісності та суверенітету України та транслювався по місцевим телеканалам.
01 жовтня 2024 року о 09:00 Харківщина долучилась до загальнонаціональної хвилини мовчання. В День захисників і захисниць України на Харківщині зупинилися мешканці області, громадський та цивільний транспорт з метою вшанування пам’яті воїнів, які віддали своє життя за суверенітет та незалежність України у боротьбі з російськими загарбниками.
Розділ 6. Сприяння реінтеграції захисників і захисниць України, членів сімей загиблих до активного громадського життя
У 45 територіальних громадах Харківської області затверджені окремі програми підтримки Захисників і Захисниць України.
В застосунку «Соціальні послуги Харківщини» працює розділ «Послуги для ветеранів», де можна дізнатися інформацію щодо пільг і гарантій, освітніх та адміністративних послуг за принципом «Єдиного вікна». Також, в розділі доступна функція «Підтримка осіб, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України».
З червня 2024 року в області працює безкоштовний Кол-центр з соціальних питань (номер 1552, з 9:00 год. до 20:00 год.), на який можуть звернутись захисники та члени їх сімей. Дзвінки безкоштовні та конфіденційні.
На офіційному веб-сайті Харківської обласної військової адміністрації розміщено мапу, на яку внесено інформацію про надавачів усіх послуг для ветеранів та членів їх сімей, які можна отримати безпосередньо в своїй територіальній громаді (із зазначенням адреси надавача послуги, графіку роботи та контактних номерів телефонів).
Розроблено та виготовлено 37 тис. примірників брошури «Корисна інформація для захисників і захисниць. Програми, пільги, гарантії». Брошура поширена в установах, де надаються послуги ветеранам війни (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, ЦНАПи, органи соціального захисту населення, заклади охорони здоров’я тощо).
25.09.2024 року в м. Харкові відбувся ветеранський форум «Харківщина. Ветерани. Єдність.» за участі заступника Міністра у справах ветеранів України Руслана ПРИХОДЬКА, начальника Харківської обласної військової адміністрації Олега СИНЄГУБОВА, керівників районів і громад Харківської області, ветеранів та лідерів громадських організацій.
Протягом року в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яка реалізується за ініціативи Олени Зеленської, з метою широкого інформування населення щодо потреб та створення умов для адаптації до мирного життя ветеранів війни, в ефірах місцевих теле- та радіоканалів транслювались відповідні відео- та аудіоролики.
За участі ветеранів створена Тематична хвиля під назвою «Досвід ветеранів вартий поваги», мета якої показати учасникам війни, що попри нелегкий процес відновлення, життя може та повинно тривати, а цивільним нагадати, що суспільство має ставитись з повагою до досвіду колишніх військових.
Офіційні інтернет-ресурси обласної і районних військових адміністрацій, територіальних громад Харківщини постійно поширюють інформацію про права і гарантії військовослужбовцям, які звільняються з військової служби та членів їх сімей.
В.о. начальника Управління у справах ветеранів
Харківської обласної військової адміністрації Тетяна ПЕЧУРА