ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення обласної ради
«__»_____ 2025 року № ____ -VIII
(_____ сесія VІІI скликання)
РЕГІОНАЛЬНА ПРОГРАМА
ПІДГОТОВКИ ГРОМАДЯН ДО НАЦІОНАЛЬНОГО СПРОТИВУ
НА 2025–2028 РОКИ
м. Харків
2025
ЗМІСТ
1. |
Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
|
3 |
2. |
Мета та основні завдання Програми
|
4 |
3. |
Шляхи та засоби вирішення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
|
4 |
4. |
Результативні показники Програми
|
5 |
5. |
Напрями діяльності та заходи регіональної Програми підготовки громадян до національного спротиву на 2025 – 2028 роки
|
6 |
6. |
Координація та контроль за ходом виконання Програми
|
19 |
І. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Повномасштабний напад російських військ на територію України, метою якого є знищення української державності та національної ідентичності, а також геноцид Українського народу, зумовив консолідацію української нації. Ця єдність стала основою організації спротиву. Зупинка наступу військ агресора та зрив підступних планів щодо захоплення України став можливим завдяки Збройним Силам України, Національній гвардії України та іншим військовим формуванням, а також завдяки героїчному опору українського народу. Саме консолідація суспільства до національного спротиву є рушійною силою в досягненні перемоги над ворогом.
Підготовка громадян України до національного спротиву є важливою складовою національного спротиву і одним із пріоритетів державної політики.
Відповідно до Закону України «Про основи національного спротиву» підготовка громадян України до національного спротиву – це сукупність заходів, які здійснюються державними органами та органами місцевого самоврядування з метою формування патріотичної свідомості та стійкої мотивації громадян, набуття ними знань та практичних вмінь, необхідних для захисту України.
Основою підготовки громадян України до національного спротиву є їхня загальновійськова підготовка, яка організовується за територіально-зональним принципом, ґрунтується на засадах високої мотиваційної привабливості та узгоджується з процесом трансформації системи комплектування за призовом відповідно до принципів та найкращих практик держав – членів НАТО.
Отримання необхідних знань, умінь і практичних навичок громадянами є важливим аспектом для підвищення стійкості суспільства до агресії з боку російської федерації та готовності захищати себе та державу.
У Харківській області підготовку громадян до національного спротиву забезпечує Комунальна установа «Обласний центр підготовки населення до національного спротиву» Харківської обласної ради (далі – Центр), створена рішенням обласної ради від 23 грудня 2023 року № 750-VIII «Про створення Комунальної установи «Обласний центр підготовки населення до національного спротиву» Харківської обласної ради».
Так, у 2024 році Центр забезпечив підготовку громадян до національного спротиву у 18 територіальних громадах 4-х районів Харківської області, а саме: Богодухівського, Харківського, Берестинського та Лозівського (де дозволяла безпекова ситуація), а також у місті Харкові, завдяки чому підготовку пройшли понад 1000 осіб. У першому кварталі 2025 року така підготовка проводилася у 12 громадах 4-х районів області, де пройшли підготовку 430 осіб.
Реалізація покладених на Центр завдань щодо забезпечення підготовки громадян України до національного спротиву в Харківській області та сприяння обороноздатності держави потребує належного фінансового та матеріально-технічного забезпечення.
ІІ. Мета та основні завдання Програми
Метою Програми є створення умов для виконання комплексу заходів, спрямованих на забезпечення готовності громадян України до національного спротиву, сприяння обороноздатності держави та надання обороні України всеохоплюючого характеру.
Основними завданнями Програми є:
фінансове забезпечення діяльності Центру для виконання завдань;
забезпечення необхідними матеріально-технічними ресурсами для проведення заходів з підготовки громадян до національного спротиву;
покращення взаємодії між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, підрозділами Сил територіальної оборони Збройних Сил України, добровольчими формуваннями територіальних громад, інститутами громадянського суспільства та іншими зацікавленими структурами;
навчання громадян основам поведінки в умовах бойових дій, захисту населення, територій і навколишнього природного середовища, а також реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з наслідками воєнних дій;
розвиток міжнародної співпраці у сфері громадської безпеки та оборони;
військово-патріотичне виховання, спрямоване на формування оборонної свідомості, готовність стати до лав Збройних Сил та інших формувань сектору безпеки та оборони України, готовність до національного спротиву.
ІІІ. Шляхи та засоби вирішення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Реалізація державної політики у сфері національного спротиву потребує здійснення скоординованих заходів державних органів та органів місцевого самоврядування, спрямованих на реалізацію пріоритетних напрямів підготовки громадян України до національного спротиву.
З метою дотримання основних принципів та реалізації законодавчих актів у сфері національного спротиву розроблено дану Програму, де передбачається реалізація певних заходів для створення умов, спрямованих на підготовку громадян України до національного спротиву, що сприятиме підвищенню обороноздатності держави, а також заходів щодо забезпечення діяльності та функціонування Центру, а саме:
проведення навчальних зборів (занять);
проведення заходів з військово-патріотичного виховання, виготовлення поліграфічної та друкованої продукції, атрибутики, символів тощо;
утримання Центру;
створення філій установи в районах Харківської області для підготовки громадян до національного спротиву;
забезпечення адміністративно-інструкторського складу необхідними матеріально-технічними засобами, оснащенням, засобами імітації, муляжами, створення навчально-матеріальної бази для проведення навчань тощо;
забезпечення пально-мастильними матеріалами для потреб Центру та перевезення працівників Центру й осіб, що проходять навчання (підготовку);
проведення поточного та капітального ремонту виділених приміщень, будівель філій та їхнє обслуговування, придбання меблів;
забезпечення Центру необхідними засобами зв’язку, персональними комп’ютерами, оргтехнікою (у тому числі програмне забезпечення), активним мережевим та телекомунікаційним обладнанням.
ІV. Результативні показники Програми
Реалізація Програми сприятиме:
якісному проведенню навчань, тренувань з підготовки населення до національного спротиву;
набуттю громадянами України знань та практичних вмінь, необхідних для захисту країни;
підготовці громадян України до умов життєдіяльності в районах ведення (воєнних) бойових дій;
формуванню у населення активної громадянської позиції;
військово-патріотичному вихованню громадян України;
формуванню прагнення до оволодіння військовими знаннями, уміннями та навичками, відповідним рівнем військово-прикладної фізичної підготовки;
формуванню у громадян України патріотичної свідомості та стійкої мотивації до безпосередньої особистої участі у заходах Сил оборони України, правоохоронних органів та інших військових формувань для забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, а також у заходах стримування і відсічі збройної агресії;
формуванню в суспільстві готовності до стійкого опору агресору, зокрема в інформаційному просторі.
Орієнтовна кількість громадян України в Харківській області, які пройдуть підготовку в 2025 році, складає не менше 1200 осіб, а надалі зазначену кількість буде збільшено на 200 осіб щороку.
Крім того, планується відкриття структурного підрозділу (філії) в одному з районів області, що додатково надасть змогу збільшити кількість громадян, які отримають індивідуальні навички та потрібний рівень знань, умінь, фахової майстерності, фізичних та психологічних якостей, необхідних для виконання обов’язків та завдань в особливий (воєнний) період.
VІ. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координація діяльності щодо реалізації Програми покладається на Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації.
Контроль за виконанням Програми здійснює Харківська обласна рада.
У рамках контролю Харківська обласна державна (військова) адміністрація щороку до 25 січня інформує про хід виконання Програми обласну раду, зокрема постійні комісії Харківської обласної ради: з питань антикорупційної та регуляторної політики, законності, боротьби зі злочинністю, регламенту та місцевого самоврядування та з питань бюджету.
Виконавці заходів, визначені у Програмі, інформують щокварталу Департамент оборонної, мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Харківської обласної державної (військової) адміністрації про виконання заходів Програми.
Керуючий справами виконавчого
апарату обласної ради Оксана МАЛИШЕВА