ЗАТВЕРДЖЕНО:
Рішення Харківської обласної ради
«_____» __________ 2025 № ____-VIII
ПОГОДЖУЮ:
Директор ДЕПАРТАМЕНТУ НАУКИ І ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ (ВІЙСЬКОВОЇ) АДМІНІСТРАЦІЇ
_______________Ольга БЕЗПАЛОВА
С Т А Т У Т
КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ
«ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 11»
ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
(нова редакція)
м. Харків
2025 рік
РОЗДІЛ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ є закладом загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття початкової та базової середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими психічними порушеннями та розладами поведінки; порушеннями нервово-психічного розвитку, зумовленими посттравматичними стресовими розладами.
1.2. Відповідно до рішення Харківської обласної ради від 24 квітня 2025 року № ____-VIII «Про зміну типу та перейменування КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА САНАТОРНА ШКОЛА № 11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ» змінено тип КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ХАРКІВСЬКА САНАТОРНА ШКОЛА № 11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ та перейменовано на КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.
1.3. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА № 11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ (далі за текстом – Спеціальна школа) належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області.
1.4. Органом, що здійснює управління майном Спеціальної школи, є Харківська обласна рада. Галузеву політику та розвиток Спеціальної школи забезпечує ДЕПАРТАМЕНТ НАУКИ І ОСВІТИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ (ВІЙСЬКОВОЇ) АДМІНІСТРАЦІЇ (далі за текстом – Департамент науки і освіти). Повноваження Департаменту науки і освіти щодо управління діяльністю Спеціальною школою визначаються відповідними рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови (начальника) Харківської обласної державної (військової) адміністрації та чинним законодавством України.
1.5. Повне найменування Спеціальної школи: КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ХАРКІВСЬКА СПЕЦІАЛЬНА ШКОЛА №11» ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ.
Скорочене найменування – КЗ «ХСШ №11» ХОР.
1.6. Місцезнаходження (юридична адреса) Спеціальної школи: Україна, Харківська область, 61047 місто Харків, вулиця Електровозна, будинок 3 А.
1.7. Спеціальна школа є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах банків та територіальному управлінні Державної казначейської служби України у Харківській області, ідентифікаційний номер, круглу печатку, кутовий штамп, бланк із власною назвою.
1.8. Спеціальна школа може від свого імені укладати договори, набувати майнових і немайнових прав, нести обов’язки, бути позивачем і відповідачем у судах загальної юрисдикції.
1.9. Спеціальна школа є неприбутковим закладом у галузі освіти та не має на меті отримання прибутку (доходів). Спеціальна школа внесений до Реєстру неприбуткових установ та організацій у порядку, визначеному чинним законодавством України.
Інформація про Спеціальну школу відображається в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.
1.10. Утримання учнів (вихованців) в Спеціальній школі здійснюється за кошти обласного бюджету, державної субвенції та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
1.11. Спеціальна школа у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», «Про систему охорони психічного здоров’я України», постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, рішеннями Харківської обласної ради, розпорядженнями голови Харківської обласної ради, розпорядженнями голови (начальника) Харківської обласної державної (військової) адміністрації, наказами Департаменту науки і освіти та іншими нормативно-правовими актами та цим Статутом.
РОЗДІЛ ІІ
МЕТА ДІЯЛЬНОСТІ ТА ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ
СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
2.1. Метою діяльності Спеціальної школи є реалізація права на освіту дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими психічними порушеннями та розладами поведінки, порушеннями нервово-психічного розвитку, зумовленими посттравматичними стресовими розладами, їх інтеграція в суспільство шляхом здійснення комплексних реабілітаційних заходів, спрямованих на відновлення здоров’я учнів (вихованців), їх розвиток, корекцію порушень та здобуття освіти відповідного рівня.
2.2. Спеціальна школа відповідно до контингенту учнів (вихованців) забезпечує здобуття ними початкової та базової середньої освіти.
2.3. Основними завданнями Спеціальної школи є:
- забезпечення здобуття учнями (вихованцями) загальної середньої освіти на одному чи кількох її рівнях освіти з урахуванням їх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів відповідно до Державних стандартів;
- створення умов для здобуття освіти учнями (вихованцями) шляхом належного кадрового, матеріально-технічного забезпечення, забезпечення універсального дизайну та/або розумного пристосування, що враховує індивідуальні потреби та можливості учнів (вихованців);
- забезпечення системного психолого-педагогічного супроводу учнів (вихованців);
- забезпечення навчання учнів (вихованців) за допомогою найбільш прийнятних для них методів і способів спілкування в освітньому середовищі, які максимально сприяють засвоєнню знань і соціальному розвитку, використання в освітньому процесі допоміжних засобів для навчання, засобів альтернативної комунікації тощо;
- викладання навчальних предметів (інтегрованих курсів) з урахуванням можливостей та потреб учнів (вихованців) способами, що є найбільш прийнятними для учнів (вихованців) Спеціальної школи, у тому числі шляхом адаптації/модифікації змісту навчальних предметів (інтегрованих курсів);
- організація освітнього процесу, що ґрунтується на загальнолюдських цінностях, визначених законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», у тому числі формування культури свободи та самодисципліни, відповідальності за своє життя, сміливості та реалізації творчого потенціалу як невід’ємних складників становлення особистості; поваги до гідності, прав, свобод, законних інтересів людини і громадянина; патріотизму, поваги до державної мови та державних символів; шанобливого ставлення до сім’ї; відповідальності за свої дії;
- засвоєння учнями (вихованцями) норм етики та загальнолюдської моралі, міжособистісного спілкування, основ гігієни та здорового способу життя;
- сприяння набуттю ключових компетентностей учнями (вихованцями);
- формування компетентностей для подальшого самостійного життя, забезпечення розвитку природних здібностей і обдарувань, творчого та критичного мислення, соціалізації учнів (вихованців);
- сприяння всебічному розвитку учнів (вихованців);
- надання консультацій батькам (іншим законним представникам) учнів (вихованців) та їх активне залучення до освітнього процесу.
2.4. Спеціальна школа повинна:
- забезпечувати здобуття освіти учнями (вихованцями) відповідно до Державних стандартів повної загальної середньої освіти;
- мати кабінети з обладнанням та засобами для надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг відповідно до особливостей контингенту учнів (вихованців) та напряму (профілю) діяльності спеціальної школи;
- забезпечувати реалізацію корекційно-розвиткового складника освітньої програми та надавати психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги;
- створювати групи подовженого дня для виконання освітньої програми спеціальної школи;
2.5. Використовувати систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів відповідно до Положення про систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів.
2.6. Спеціальна школа може надавати реабілітаційні послуги (допомогу) на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності, у тому числі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики.
РОЗДІЛ ІІІ
СТРУКТУРА ТА СТРОКИ НАВЧАННЯ В СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ
3.1. Спеціальна школа самостійно приймає рішення і здійснює діяльність в межах своїх повноважень, передбачених чинним законодавством України та цим Статутом.
3.2. Спеціальна школа забезпечує здобуття початкової та базової загальної середньої освіти для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими психічними порушеннями та розладами поведінки, порушеннями нервово-психічного розвитку, зумовленими посттравматичними стресовими розладами на двох її рівнях:
- початкова освіта -1-4 класи;
- базова середня освіта - 5-10 класи.
3.3. У Спеціальній школі можуть створюватися окремі класи для осіб з особливими освітніми потребами, зумовленими:
- психічними порушеннями;
- розладами поведінки;
- розладами аутичного спектра, у тому числі не пов’язаними з інтелектуальним порушеннями.
3.4. Спеціальна школа може мати у своєму складі структурні підрозділи:
- пансіон;
- оздоровчо-реабілітаційний підрозділ;
- інші структурні підрозділи.
3.5. Директор Спеціальної школи може ініціювати перед Департаментом науки і освіти питання щодо створення або ліквідації структурних підрозділів Спеціальної школи.
Структурні підрозділи діють відповідно до установчих документів Спеціальної школи та на підставі положення про нього, затвердженого директором Спеціальної школи.
3.6. Мовою освітнього процесу в Спеціальній школі є українська мова.
3.7. Спеціальна школа здійснює освітній процес за формами освіти, передбаченими чинним законодавством України:
- інституційна (очна (денна));
- дистанційна;
- індивідуальна (педагогічний патронаж, сімейна форма навчання).
3.8. У складі Спеціальної школи функціонує внутрішній підрозділ – пансіон з частковим утриманням учнів (вихованців).
Пансіон як структурний підрозділ діє відповідно до Порядку проживання й утримання учнів (вихованців) у пансіонах закладів освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 № 1131, установчих документів Спеціальної школи та на підставі положення про нього, затвердженого директором Спеціальної школи.
3.9. Учні (вихованці) можуть проживати в пансіоні Спеціальної школи (крім вихідних, святкових, канікулярних днів) у разі, коли перебування в дорозі в один бік під час переміщення транспортом загального користування на міських, приміських (позаміських) і міжміських маршрутах і транспортом, що використовується для спеціальних пасажирських перевезень, перевищує одну годину або якщо індивідуальною програмою реабілітації дитини з інвалідністю передбачено обмеження фізичного навантаження.
3.10. За заявою батьків учня (вихованця) або законних представників та за погодженням із службою у справах дітей за місцем проживання дитини учень (вихованець) може бути влаштований до пансіону Спеціальної школи на вихідні та святкові дні, крім канікул.
3.11. Зарахування учнів (вихованців) до пансіону Спеціальної школи оформляється наказом директора Спеціальної школи.
3.12. У Спеціальній школі можуть бути утворені класи-комплекти, які діють відповідно до Положення про з’єднаний клас (клас-комплект) початкової школи, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 05.08.2016 № 944 (зі змінами).
3.13. Якщо особа не може навчатися в колективі, про що повинно бути засвідчено висновком лікарсько-консультаційної комісії закладу охорони здоров’я за місцем спостереження особи, вона може здобувати базову середню освіту за іншою формою навчання в Спеціальній школі або забезпечуватися педагогічним патронажем.
РОЗДІЛ ІV
ЗАРАХУВАННЯ ДО СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ ТА ВІДРАХУВАННЯ ІЗ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
4.1. Зарахування учнів до Спеціальної школи, відрахування та переведення до іншого закладу освіти здійснюються у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України та Міністерством охорони здоров’я України.
Під час зарахування не допускається дискримінація за будь-якою ознакою, у тому числі за місцем проживання.
4.2. Зарахування до Спеціальної школи здійснюється відповідно до наказу директора Спеціальної школи, що видається на підставі заяви про зарахування одного із батьків або законних представників (далі за текстом - батьки) чи повнолітньої особи, поданої особисто.
- копія свідоцтва про народження дитини;
- довідка за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року № 682;
- карта профілактичних щеплень, заповнена за формою первинної облікової документації № 063/о «Карта профілактичних щеплень», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України (надається за умови відсутності медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень);
- висновок інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини;
- висновок лікарсько-консультативної комісії про встановлення дитині інвалідності (за наявності);
- індивідуальна програма реабілітації особи (дитини) з інвалідністю (за наявності);
- оригінал або копія відповідного документа про освіту (крім учнів першого і другого класів) за відповідний клас, документ, що підтверджує здобуття освіти;
- висновок психіатра;
- копії рішення органу опіки та піклування (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування) та інші документи, передбачені чинним законодавством України для цієї категорії дітей.
4.3. Обробка персональних даних, отриманих Спеціальною школою, здійснюється відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».
4.4. Забороняється вимагати надання будь-яких інших документів, не передбачених чинним законодавством України.
4.5. Зарахування учнів (вихованців) до Спеціальної школи здійснюється, як правило, до початку навчального року наказом директора Спеціальної школи. У окремих випадках, можливе зарахування учнів (вихованців) протягом навчального року у разі наявності вільних місць у класах.
4.6. До 1 класу Спеціальної школи зараховуються, як правило, діти не молодші ніж 6 років, які потребують постійної додаткової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення їх права на освіту.
4.7. Відповідно до особливостей розвитку та стану здоров’я особи з особливими освітніми потребами можуть розпочинати здобуття початкової освіти з іншого віку, а тривалість здобуття ними початкової та базової середньої освіти може бути подовжена з доповненням освітньої програми корекційно-розвитковим складником.
4.8. До Спеціальної школи можуть зараховуватися особи з інших адміністративно-територіальних одиниць, у підпорядкуванні яких немає відповідного спеціального закладу освіти.
Директор Спеціальної школи зараховує таку особу та за потреби узгоджує із Департаментом науки і освіти організаційні питання щодо утримання особи з особливими освітніми потребами в пансіоні Спеціальної школи.
4.9. До Спеціальної школи зараховуються особи, які мають категорії (типи) особливих освітніх потреб (труднощів):
- інтелектуальні;
- навчальні в поєднанні з іншими порушеннями: функціональними (сенсорними, моторними, мовленнєвими), фізичними, соціоадаптаційними (особистісними, середовищними);
- які потребують корекції та реабілітації порушень, спричинених посттравматичними стресовими розладами та психоневрологічними захворюваннями, а саме:
· розлади особистості і поведінки в наслідок хвороби, ушкодження та дисфункції головного мозку (F 07.9);
· психічні розлади внаслідок ураження і дисфункції головного мозку або внаслідок соматичних захворювань (F 06.6; F 06.7; F 06.8);
· розлади психологічного розвитку (F 80 - F 89):
- специфічні розлади розвитку мови (F 80);
- специфічні розлади розвитку шкільних навичок (F 81);
- змішані специфічні розлади розвитку (F83);
- інші розлади психологічного розвитку (F88);
- загальні розлади розвитку, розлади аутичного спектру (F84.0; F84.1; F84.5; F84.8; F84.9);
· поведінкові і емоціональні розлади, що зазвичай починаються в дитячому і підлітковому віці (F90 - F98) – гіперкінетичні розлади (F90.0; F90.1); розлади поведінки (F91);
· змішані розлади поведінки і емоцій (F92);
· тикозні розлади (F95.0; Р95.1);
· нічний енурез (F98.0);
· розлади сну неорганічної етиології (F51.0);
· заїкування (F98.5);
· мінімальна мозкова дисфункції (G98);
· початкові прояви патологічного формування особистості і патологічних рис характеру (психопатоподібний синдром) без виражених розладів поведінки і соціальної адаптації;
· легка розумова відсталість (F70.0) без відхилень в поведінці або вони мінімально виражені;
· симптоматична епілепсія (F07.83);
· тривожні розлади (F40.8).
4.10. Директор Спеціальної школи організовує роботу з персональними даними учнів (вихованців) Спеціальної школи та визначає працівника, відповідального за внесення інформації до системи автоматизованої роботи інклюзивно-ресурсних центрів, відповідно до вимог чинного законодавства України.
4.11. Загальними протипоказаннями для зарахування дитини до Спеціальної школи є:
- епілепсія з частими епілептичними нападами;
- стійкий денний і нічний енурез і енкопрез унаслідок органічного ураження центральної нервової системи;
- судомні напади, шизофренія з наявністю продуктивної симптоматики, тяжкі порушення поведінки, небезпечні для дитини та її оточення;
- тяжка глибока розумова відсталість, органічна деменція різного походження з вираженою дезадаптацією;
- психічні захворювання, тяжкі нервово-психічні порушення;
- психопатія і психопатоподібні стани різного характеру;
- інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;
- бацилоносійство (стосовно дифтерії та кишкових інфекцій);
- всі контагіозні та паразитарні хвороби очей і шкіри;
- туберкульоз.
4.12. У разі покращення стану здоров’я дитини, досягнення успіхів у засвоєнні навчального матеріалу учні (вихованці) Спеціальної школи переводяться до іншого типу закладів загальної середньої освіти.
4.13. Із Спеціальної школи відраховуються учні (вихованці), які:
- здобули базову середню освіту та отримали відповідний документ про освіту;
- зараховані до іншого закладу освіти для здобуття повної загальної середньої освіти;
- переводяться до іншого закладу освіти;
- вибули на постійне місце проживання за межі України.
Відрахування з таких підстав здійснюється шляхом видачі відповідного наказу директора Спеціальної школи.
РОЗДІЛ V
ОРГАНІЗАЦІЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ
5.1. Освітній процес у Спеціальній школі забезпечує дотримання Державних стандартів середньої освіти і спрямовується на розвиток особистості учня (вихованця), формування та застосування його компетентностей, має корекційну спрямованість і забезпечує засвоєння освітньої програми, розвиток здібностей, подальшу соціалізацію учнів (вихованців).
5.2. Освітній процес організовується в безпечному освітньому середовищі, здійснюється на принципах забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, запобігання протидії насильству за ознакою статі з урахуванням вікових особливостей, фізичного, психологічного й інтелектуального розвитку дітей, їх особливих освітніх потреб.
5.3. Освітній процес у Спеціальній школі організовується на рівні початкової та/або базової середньої освіти за такими циклами:
перший цикл початкової освіти - адаптаційно-ігровий (перший і другий рік навчання);
другий цикл початкової освіти - основний (третій і четвертий рік навчання);
перший цикл базової середньої освіти - адаптаційний (п’ятий і шостий рік навчання);
другий цикл базової середньої освіти - базове предметне навчання (7-10 роки навчання).
5.4. Домашні завдання в першому циклі початкової освіти (1-2 класи) не задаються. Письмові домашні завдання у другому циклі початкової освіти (3-4 класи) не є обов’язковими для виконання учнями (вихованцями).
Домашні завдання в 5-10 класах можуть задаватися з урахуванням особливостей психофізичного розвитку учнів. Зміст, обсяг і форма виконання домашніх завдань визначаються педагогічними працівниками.
5.5. Спеціальна школа для забезпечення здобуття загальної середньої освіти розробляє та використовує в освітній діяльності освітню програму.
Освітня програма може бути розроблена на основі відповідної типової освітньої програми або освітніх програм, розроблених суб’єктами освітньої діяльності, науковими установами, фізичними чи юридичними особами і затверджених відповідно до чинного законодавства України.
5.6. Рішення про використання закладом освіти для забезпечення здобуття загальної середньої освіти освітньої програми, розробленої на основі типової освітньої програми або іншої освітньої програми, приймається педагогічною радою Спеціальної школи. Освітня програма, розроблена не на основі типової освітньої програми, повинна бути затверджена в установленому законодавством порядку.
Не можуть бути затверджені та використовуватися освітні програми, що не передбачають досягнення учнями (вихованцями) результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти.
Освітня програма Спеціальної школи в обов’язковому порядку повинна містити корекційно-розвитковий і виховний складники, що враховують специфіку розвитку та потреби учнів (вихованців).
5.7. На основі визначеного в освітній програмі Спеціальної школи навчального плану педагогічна рада погоджує, а директор затверджує річний навчальний план (один або кілька), у якому конкретизується перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів), обов’язкових для вивчення, вибіркових (за вибором учнів) освітніх компонентів, зокрема навчальних предметів, курсів, інтегрованих курсів, та кількість навчальних годин на тиждень (та/або кількість годин на навчальний рік).
У Спеціальній школі повинно бути забезпечено викладання навчальних предметів (інтегрованих курсів) способами, що є найбільш прийнятними для учнів відповідного віку, у тому числі шляхом адаптації/модифікації змісту навчальних предметів (інтегрованих курсів).
5.8. Кількість класів, міжкласних груп та груп подовженого дня класів, їх наповнюваність та розподіл учнів одного року навчання між класами затверджуються наказом директора Спеціальної школи на навчальний рік за погодженням із Департаментом науки і освіти.
5.9. Для учнів (вихованців) початкових класів можуть бути утворені з’єднані класи початкової школи (класи-комплекти), які діють відповідно до вимог чинного законодавства України.
5.10. Початкова школа може забезпечувати здобуття початкової освіти дітьми (незалежно від їх кількості) одного або різного віку, які можуть бути об’єднані в один або в різні класи.
5.11. Гранична наповнюваність у класах становить для учнів (вихованців):
- з легкими психічними порушеннями – 12 осіб;
- з розладами поведінки – 6 осіб;
- порушеннями нервово-психічного розвитку, зумовленими посттравматичними стресовими розладами – 12 осіб;
- з розладами аутичного спектра – 6 осіб.
5.12. Гранична наповнюваність класу може бути збільшена відповідно до рішення директора Спеціальної школи, але не більш як на одну особу.
5.13. Клас створюється за умови наявності більш як 50 відсотків граничної наповнюваності класів.
До одного класу Спеціальної школи можуть зараховуватися учні (вихованці) різного віку за умови, якщо їх різниця у віці становить не більше двох років.
5.14. Для виконання освітньої програми, у тому числі її корекційно-розвиткового складника, отримання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та реабілітаційних послуг (допомоги) у Спеціальній школі створюються групи подовженого дня для учнів (вихованців) одного або різного років навчання з урахуванням особливостей їх розвитку, гранична наповнюваність не може перевищувати наповнюваність класів.
5.15. Для надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та реабілітаційних послуг (допомоги) в Спеціальній школі можуть створюватися міжкласні групи.
5.16. Поділ класів на групи для вивчення окремих предметів у Спеціальній школі затверджується наказом директора Спеціальної школи згідно з нормативами, встановленими чинним законодавством України.
5.17. Розклад уроків, психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять складається з дотриманням педагогічних вимог та вимог санітарного законодавства з урахуванням індивідуальних особливостей учнів (вихованців), затверджується директором Спеціальної школи і не може призводити до перевантаження учнів (вихованців).
5.18. Тривалість уроку для учнів (вихованців):
- у 1-му класі становить 35 хвилин,
- у 2-4 класах – 40 хвилин,
- у 5-10 класах – 45 хвилин.
При цьому, періодичність проведення перерв під час уроків (фізкультхвилинки) і тривалість перерв між уроками схвалюється педагогічною радою відповідно до особливостей організації освітнього процесу та харчування і затверджується директором Спеціальної школи.
Різниця в часі навчальних годин перших-четвертих класів обов’язково обліковується і компенсується проведенням додаткових, індивідуальних занять та консультацій з учнями.
5.19. Тривалість канікул у Спеціальній школі протягом навчального року не може бути меншою 30 календарних днів.
5.20. Батьки можуть обирати форму здобуття освіти відповідно до індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів учня (вихованця).
5.21. Організація навчання за індивідуальною формою здобуття освіти (педагогічним патронажем) здійснюється відповідно до Положення про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти.
У разі здобуття освіти за формою педагогічного патронажу для учнів (вихованців) в обов’язковому порядку складається індивідуальний навчальний план.
5.22. Організація навчання за дистанційною формою здобуття освіти в Спеціальній школі здійснюється відповідно до Положення про дистанційне навчання, з урахуванням особливих освітніх потреб, психофізичних особливостей та стану здоров’я учнів (вихованців).
5.23. У разі здобуття освіти за індивідуальною чи дистанційною формою Спеціальна школа забезпечує створення умов для отримання учнями (вихованцями) психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги) та участі учнів (вихованців) у заходах Спеціальної школи.
5.24. Особистісно орієнтоване спрямування освітнього процесу, зокрема у класах для учнів (вихованців) із складними порушеннями розвитку, за умови граничного наповнення класів - у класах для учнів (вихованців) із розладами аутичного спектра забезпечує асистент вчителя та/або асистент вихователя групи подовженого дня, педагогічне навантаження яких на одну ставку становить 25 годин на тиждень.
5.25. За необхідності соціальні потреби учнів (вихованців) під час освітнього процесу може задовольняти асистент учня (вихованця) - соціальний робітник, один із батьків (інший законний представник) або уповноважена ними особа.
5.26. У Спеціальній школі реалізується індивідуальна освітня траєкторія, що передбачає розроблення індивідуальної програми розвитку для учнів (вихованців) та індивідуального навчального плану (за потреби).
5.27. Індивідуальна програма розвитку складається для кожного учня (вихованця) на підставі висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром.
Індивідуальна програма розвитку для учнів (вихованців) повинна містити: загальну інформацію про учня (вихованця), інформацію про особливості та динаміку розвитку, особливості засвоєння освітньої програми (її окремих освітніх компонентів), потребу в індивідуальному навчальному плані, потребу в адаптації/модифікації змісту навчальних предметів (інтегрованих курсів), перелік психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги), яких потребує учень (вихованець).
У разі відвідування учнем (вихованцем) реабілітаційної установи індивідуальна програма розвитку узгоджується з індивідуальним комплексним планом реабілітації (абілітації) у такій установі.
5.28. Індивідуальна програма розвитку затверджується директором Спеціальної школи, схвалюється педагогічною радою та підписується одним з батьків (іншим законним представником) учня (вихованця).
5.29. Індивідуальний навчальний план (за потреби) розробляється на підставі поданої одним з батьків (іншим законним представником) учня (вихованця) письмової заяви.
Індивідуальний навчальний план розробляється педагогічними працівниками у взаємодії з учнем (вихованцем) та/або з одним з батьків (іншим законним представником), схвалюється педагогічною радою Спеціальної школи, затверджується її директором та підписується одним з батьків (іншим законним представником).
Індивідуальний навчальний план може містити адаптацію чи модифікацію змісту навчальних предметів (інтегрованих курсів), визначати відмінні від визначених освітньою програмою послідовність, форму і темп засвоєння учнем (вихованцем) освітніх компонентів.
Індивідуальний навчальний план повинен забезпечувати засвоєння учнем (вихованцем) відповідної освітньої програми Спеціальної школи із збереженням корекційно-розвиткового складника та передбачати його участь в заходах спеціальної школи.
5.30. Оцінювання результатів навчання учнів (вихованців) Спеціальної школи здійснюється згідно із загальними критеріями оцінювання та з урахуванням індивідуального навчального плану (за наявності).
За потреби здійснюється адаптація/модифікація проведення процедури оцінювання з урахуванням особливостей учня (вихованця).
Оцінювання відповідності результатів навчання учнів (вихованців), які завершили здобуття освіти, вимогам державних стандартів здійснюється шляхом державної підсумкової атестації.
Учні (вихованці) Спеціальної школи можуть бути звільнені від проходження атестації за заявою одного з батьків відповідно до вимог чинного законодавства України.
Облік оцінювання результатів навчання учнів (вихованців) протягом навчального року ведеться в класних журналах. Результати навчання за рік зазначаються в особових справах учнів (вихованців).
Учні (вихованці), які завершили здобуття певного рівня загальної середньої освіти, отримують відповідний документ про освіту в установленому законодавством порядку.
5.31. Для виконання освітньої програми, у тому числі її корекційно-розвиткового складника, отримання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги) у Спеціальній школі створюються групи подовженого дня для учнів (вихованців) одного або різних років навчання з урахуванням особливостей розвитку, гранична наповнюваність яких не може перевищувати наповнюваність класів.
5.32. У Спеціальній школі створюються групи подовженого дня з метою:
- виконання освітньої програми Спеціальної школи, що містить корекційно-розвитковий і виховний складники;
- організації навчальної, виховної та пізнавальної діяльності учнів (вихованців);
- забезпечення психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг (допомоги);
- надання кваліфікованої допомоги учням (вихованцям) у підготовці до уроків і виконанні домашніх завдань;
- формування в учнів (вихованців) ключових компетентностей, необхідних для подальшого самостійного життя;
- забезпечення виконання індивідуальної програми розвитку та індивідуального навчального плану (за наявності);
- організації дозвілля учнів (вихованців).
5.33. Освітній процес у групах подовженого дня організовується вихователями з урахуванням освітньої програми Спеціальної школи.
5.34. У Спеціальній школі повинні бути створені умови для організації денного відпочинку (сну) в групі подовженого дня для учнів (вихованців) першого класу та інших учнів (вихованців), які цього потребують.
5.35. Режим роботи групи подовженого дня та організація освітнього процесу в ній повинні відповідати державним санітарним нормам.
Режим роботи групи подовженого дня повинен передбачати:
- психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття;
- виконання домашніх завдань (за наявності);
- організацію прийому їжі тривалістю не менш як 30 хвилин;
- прогулянки на відкритому повітрі;
- проведення виховних та культурно-просвітницьких заходів;
- проведення спортивно-оздоровчих занять;
- денний відпочинок (сон) для учнів (вихованців) першого класу та учнів (вихованців), які цього потребують.
5.36. Учні (вихованці) Спеціальної школи можуть перебувати в групі подовженого дня не більше шести годин на день.
Відповідно до заяви одного із батьків, дозволяється забирати учня (вихованця) у будь-який час. Для таких учнів (вихованців) повинно бути забезпечено надання психолого-педагогічних і корекційно-розвиткових послуг (допомоги) з метою виконання індивідуальної програми розвитку.
5.37. Виховний процес є невід’ємною складовою освітнього процесу у Спеціальній школі і ґрунтується на принципах, визначених законами України «Про освіту», «Про дошкільну освіту» та «Про повну загальну середню освіту», «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».
5.38. У Спеціальній школі спільними зусиллями всіх учасників освітнього процесу створюється безпечне освітнє середовище відповідно до законів України« Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», єдність навчання, виховання і розвитку учнів (вихованців).
Для всебічного розвитку учнів (вихованців) з урахуванням їх індивідуальних особливостей створюються відповідно до чинного законодавства України гуртки за інтересами, спортивні секції; до освітнього процесу залучаються заклади позашкільної освіти.
5.39. Виховання здійснюється педагогічними працівниками, у тому числі вихователями, відповідно до освітньої програми, режиму роботи Спеціальної школи та спрямовується на формування компетентностей, необхідних для успішної соціалізації учня (вихованця).
5.40. У спеціальній школі здійснюється психолого-педагогічний супровід кожного учня (вихованця). З цією метою педагогічні та медичні працівники здійснюють спостереження за учнями (вихованцями). Результати таких спостережень обговорюються на засіданнях психолого-педагогічного консиліуму з метою уточнення змісту, форм і методів навчання, застосування індивідуального підходу до учня (вихованця).
5.41. Психолого-педагогічний консиліум є консультативно-дорадчим органом спеціальної школи, утворюється директором Спеціальної школи та діє на підставі установчих документів спеціальної школи.
До складу психолого-педагогічного консиліуму входять директор спеціальної школи або його заступник (голова), який відповідає за організацію освітнього процесу, медичний працівник, який входить до штату спеціальної школи або закладу охорони здоров’я за напрямом (профілем) діяльності спеціальної школи, вчителі, які здобули вищу освіту за спеціальностями “Спеціальна освіта” та інші педагогічні працівники. До роботи психолого-педагогічного консиліуму можуть долучатися інші фахівці. На першому засіданні психолого-педагогічного консиліуму обирається секретар консиліуму.
5.42. Основними функціями психолого-педагогічного консиліуму є:
1) забезпечення реалізації державних стандартів в Спеціальній школі;
2) забезпечення психолого-педагогічного супроводу учнів (вихованців) Спеціальної школи;
3) поглиблене вивчення стану здоров’я та розвитку учнів (вихованців) спеціальної школи, складення індивідуальної програми розвитку та індивідуального навчального плану (за потреби);
4) проведення моніторингу динаміки розвитку учнів (вихованців) та результатів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги);
5) розроблення рекомендацій щодо особливостей організації освітнього процесу відповідно до особливостей психофізичного розвитку учнів (вихованців), а також визначення індивідуальної освітньої траєкторії;
6) визначення оптимальних умов, форм і методів навчання з урахуванням освітніх потреб учня (вихованця) та державних стандартів повної загальної середньої освіти;
7) надання консультаційної допомоги батькам (іншим законним представникам) учнів (вихованців) або дітей, які отримують психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомогу) в Спеціальній школі;
8) надання за запитом консультаційної допомоги з питань організації навчання осіб з особливими освітніми потребами, що здобувають освіту в інклюзивних та спеціальних класах (групах) закладів дошкільної та загальної середньої освіти.
5.43. Рішення психолого-педагогічного консиліуму фіксуються в протоколі засідання та ухвалюються більшістю голосів членів консиліуму. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови психолого-педагогічного консиліуму. Засідання психолого-педагогічного консиліуму проводяться в разі потреби, але не рідше ніж двічі на рік.
Для прийняття рішення щодо індивідуальної освітньої траєкторії учня (вихованця) залучаються його батьки (інші законні представники).
5.44. Психологічне забезпечення освітнього процесу в Спеціальній школі здійснюється практичним психологом, соціально-педагогічний патронаж - соціальним педагогом.
5.45. Учні (вихованці) Спеціальної школи забезпечуються медичним обслуговуванням, що здійснюється медичними працівниками, у порядку, встановленому чинним законодавством України.
5.46. Учні (вихованці) Спеціальної школи забезпечуються медичним обслуговуванням за згодою одного із батьків.
5.47. Заклади охорони здоров’я за місцем розташування Спеціальної школи з урахуванням особливостей контингенту учнів (вихованців) та напряму (профілю) діяльності Спеціальної школи разом із Департаментом науки і освіти та органами охорони здоров’я забезпечують проведення щороку моніторингу стану здоров’я, здійснення лікувально-профілактичних заходів відповідно до Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 № 31.
5.48. Педагогічні працівники Спеціальної школи зобов’язані володіти навичками з надання домедичної допомоги учням (вихованцям) відповідно до професійного стандарту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
5.49. Медичні працівники Спеціальної школи зобов’язані надавати учням (вихованцям), які перебувають у невідкладному стані, медичну допомогу відповідно до Порядку здійснення медичного обслуговування учнів закладів загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2021 № 31.
5.50. За необхідності, соціальні потреби учнів (вихованців) під час освітнього процесу може задовольняти соціальний робітник та/або один із батьків учня (вихованця).
5.51. Відповідальність за організацію харчування, додержання вимог санітарного законодавства, законодавства щодо безпечності та якості харчових продуктів покладається на директора Спеціальної школи.
Харчування здійснюється відповідно до норм та порядку організації харчування учнів у закладах освіти, визначених чинним законодавством України.
Харчування в Спеціальній школі організовується з перервами 3,5-4 години між прийомами їжі:
- п’ятиразове (сніданок, другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) - для учнів (вихованців), які проживають у пансіоні;
- триразове (другий сніданок, обід, підвечірок) - для учнів (вихованців), які навчаються в Спеціальній школі та перебувають у групі подовженого дня.
За потреби відповідно до структури навчального дня та за погодженням із Департаментом науки і освіти директор Спеціальної школи може встановити для учнів (вихованців), які навчаються в Спеціальній школі та перебувають у групі подовженого дня, інший режим харчування, зокрема чотириразовий (другий сніданок, обід, підвечірок, вечеря) із забезпеченням перерв між прийомами їжі не більше 3-4 годин.
У Спеціальній школі харчування учнів (вихованців) здійснюється за кошти обласного бюджету.
5.52. Контроль за охороною здоров'я та якістю харчування учнів (вихованців) покладається на відповідні органи охорони здоров'я.
РОЗДІЛ VI
НАДАННЯ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИХ ТА КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИТКОВИХ ПОСЛУГ (ДОПОМОГИ) В СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ
6.1. У Спеціальній школі забезпечується психолого-педагогічний супровід, надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога).
6.2. Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога) надаються в рамках корекційно-розвиткового складника освітньої програми та навчального плану з урахуванням індивідуальних програм розвитку учнів (вихованців) в індивідуальній або груповій формі у вигляді занять.
Заняття проводяться педагогічними працівниками у другій половині дня для учнів (вихованців) Спеціальної школи, крім випадків, коли проведення таких занять в індивідуальній формі у першій половині дня передбачено освітньою програмою та/або медичними приписами закладів охорони здоров’я.
6.3. Надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг (допомоги) для учнів (вихованців) Спеціальної школи сприяє досягненню результатів навчання відповідно до державних стандартів.
6.4. Для проведення занять у груповій формі створюються міжкласні групи. У групі повинно бути не менше трьох та не більше шести осіб.
Під час формування таких міжкласних груп враховується індивідуальна програма розвитку учнів (вихованців).
Проведення занять в індивідуальній формі здійснюється відповідно до індивідуальних програм розвитку учнів (вихованців).
6.5. У Спеціальній школі можуть проводитися заняття з: лікувальної фізкультури; фізичної терапії/фізкультури; ритміки; логоритміки; розвитку мовлення (формування вимови і мовлення); соціально-побутового орієнтування; орієнтування у просторі; розвитку слухового, зорового, тактильного сприймання; використання засобів та прийомів з альтернативної комунікації; корекції розвитку; корекції мовлення; сурдопедагогічної корекції; психологічної корекції; педагогічної корекції (заняття з профільними спеціалістами, у тому числі вчителями, спеціальним (корекційним) педагогом (вчителем-дефектологом), вчителем-реабілітологом, практичним психологом, інструктором з фізкультури тощо); корекції та розвитку психофізичних функцій (використання елементів: кінезіотерапії, анімалотерапії (іпо-, каніс-, феліно-, орніто-), арт-терапії (ізо-, драмо-, казко-, музико-, кіно-, піско-, ігро-, мульт-, фото-, кольоро-, пластилінової, танцювальної терапії, психогімнастики), працетерапії, ерготерапії, ароматерапії, Монтессорі-терапії) тощо.
Також у Спеціальній школі можуть проводитися: масаж, апаратна фізіотерапія (теплолікування, вібротерапія), надаватися послуги з ранньої реабілітації для дітей з інвалідністю тощо.
6.6. У Спеціальній школі надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога) з урахуванням індивідуальних можливостей учнів (вихованців) з метою розвитку та формування компетентностей для самостійного життя, у тому числі:
- для учнів (вихованців) з психічними порушеннями та розладами поведінки — психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога) життєво-практичної спрямованості підготовки до самостійного життя на основі принципів диференційованого та особистісно-орієнтованого підходів; формування в учнів (вихованців) психічних, комунікативних і мовленнєвих функцій; засвоєння правил суспільної поведінки; формування самоствердження і належної самооцінки особою своїх можливостей; забезпечення психолого-педагогічної та корекційно-розвиткової допомоги відповідно до індивідуальної програми розвитку;
- для учнів (вихованців) із розладами аутичного спектра — психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога), спрямовані на формування необхідних компетентностей для подальшого самостійного життя, соціально-побутового орієнтування, розвиток комунікативних навичок, у тому числі корекцію порушень мовленнєвої системи та ускладнень, які їх супроводжують, розладів емоційно-вольової сфери, використання засобів альтернативної комунікації тощо.
Під час роботи з учнями (вихованцями) із порушеннями розвитку, які навчаються в окремих класах Спеціальної школи, формуються компетентності для самостійного життя, відповідно до індивідуальної програми розвитку.
6.7. Медичні працівники Спеціальної школи забезпечують виконання рекомендацій, зазначених у довідці від лікаря-педіатра або сімейного лікаря закладу охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина, в тому числі фізичну терапію / фізкультуру, лікувальну фізкультуру, застосування відповідного обладнання (оптичного, звукопідсилювального, ортопедичного), масаж тощо.
6.8. У Спеціальній школі на платній основі можуть отримувати психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомогу) діти, які не є учнями цієї Спеціальної школи.
Послуги (допомога) таким дітям надаються відповідно до висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром, або індивідуальної програми реабілітації (за наявності), або рекомендацій закладів охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина, та на підставі договору між закладом освіти та батьками про надання таких послуг (допомоги).
У договорі зазначаються: прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) дитини та одного з батьків або іншого законного представника дитини, який є стороною договору, дата народження дитини, серія та номер свідоцтва про народження або номер та серія (за наявності) паспорта громадянина України, адреса зареєстрованого місця проживання (фактичного місця проживання - для внутрішньо переміщених осіб), права та обов’язки сторін, психолого-педагогічні та/чи корекційно-розвиткові заняття дитини, строки їх проведення та вартість, спосіб оплати, умови перебування в спеціальній школі, згода батьків (інших законних представників) на обробку персональних даних та використання для обліку автоматизованої системи роботи інклюзивно-ресурсних центрів, дотримання правил внутрішнього розпорядку спеціальної школи батьками та дітьми.
Для підписання договору та ведення обліку надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги) один з батьків надає копію таких документів:
- свідоцтва про народження або паспорт громадянина Украйни (під час подання копії пред’являється оригінал);
- довідки учня про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду № 086-1/о;
- картки профілактичних щеплень (форма № 063/о);
- довідки від лікаря-педіатра або сімейного лікаря закладу охорони здоров’я, у якому спостерігається дитина, для дітей дошкільного віку;
- висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром (за наявності);
- індивідуальної програми реабілітації (за наявності) або індивідуальної програми розвитку, складеної в закладі освіти, де дитина здобуває освіту (за наявності).
Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги (допомога) не надаються особам, які не можуть відвідувати заклад освіти за очною формою освіти за станом здоров’я, що підтверджується довідками.
6.9. Під час встановлення карантину та запровадження протиепідемічних обмежувальних заходів надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги) дітям, які не є учнями Спеціальної школи, крім занять, які проводяться індивідуально, припиняється.
6.10. Облік заходів, які були надані, здійснюється директором Спеціальної школи через систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів.
6.11. У разі виявлення фактів жорстокого поводження з дитиною, інших проявів складних життєвих обставин директор Спеціальної школи вживає в межах компетенції заходів, визначених Порядком забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі дітей, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
ОЗДОРОВЧО-РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПІДРОЗДІЛ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
7.1. Оздоровчо-реабілітаційний підрозділ Спеціальної школи забезпечує здійснення реабілітаційних заходів, а саме:
- психологічні, які мають на меті психокорекцію якостей і функцій особи, її мотивації до життєдіяльності та праці, профілактику негативних психічних станів, навчання прийомів і методів психологічної саморегуляції;
- психолого-педагогічні, які передбачають психологічну і педагогічну корекцію розвитку;
- фізкультурно-оздоровчі, які передбачають підготовку та адаптацію, організацію і проведення фізкультурно-оздоровчих занять;
- соціальні, які передбачають соціально-побутову адаптацію і соціально-середовищну орієнтацію, забезпечення допоміжними засобами реабілітації, медичними виробами; інші реабілітаційні заходи.
7.2. Психолого-педагогічна реабілітація та соціально-побутова реабілітація (адаптація) передбачає запровадження комплексу заходів, що створюють передумови для оволодіння учнями (вихованцями) системою знань та компетентностей, застосування яких сприятиме подальшому розвитку особистості (підвищення освітнього рівня, здатність до самостійного проживання та трудової діяльності, організації побуту, адекватного планування самостійного життя).
7.3. Реабілітаційні заходи учням (вихованцям) Спеціальної школи надаються відповідно до індивідуальної програми реабілітації та узгоджуються з індивідуальною програмою розвитку.
7.4. Реабілітація у Спеціальній школі здійснюється шляхом використання технічних та інших засобів реабілітації, виробів медичного призначення.
7.5. Реабілітаційні заходи передбачають:
- заняття з профільними спеціалістами з реабілітації, зокрема вчителем логопедом, спеціальним (корекційним) педагогом;
- заняття з практичним психологом;
- заходи з фізичної терапії/фізкультури;
- послуги з комплексної реабілітації (абілітації), у тому числі фізичну терапію, лікувальну фізкультуру, масаж загальний, апаратну фізіотерапію, логопедичну корекцію, психологічну корекцію, педагогічну корекцію, соціальну адаптацію тощо.
7.6. Оздоровчо-реабілітаційний підрозділ Спеціальної школи за наявності обладнання, персоналу та матеріально-технічної бази може забезпечувати, у тому числі:
- фізичну реабілітацію;
- соціальну реабілітацію (абілітацію);
- трудову реабілітацію для учнів (вихованців);
- фізкультурно-оздоровчу реабілітацію.
7.7. Оздоровчо-реабілітаційний підрозділ надає послуги на підставі Ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики від 30.12.2021 № 5538/21 М за спеціальностями:
- організація і управління охороною здоров’я;
- педіатрія;
- дитяча психіатрія;
- фізіотерапія;
- за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою - сестринська справа.
РОЗДІЛ VІІІ
УЧАСНИКИ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ В СПЕЦІАЛЬНІЙ ШКОЛІ
8.1. Учасниками освітнього процесу в Спеціальній школі є:
- учні (вихованці);
- керівники Спеціальної школи (директор, заступники директора);
- педагогічні працівники, практичний психолог, бібліотекар;
- медичні працівники;
- інші спеціалісти;
- батьки або інші законні представники учня (вихованця);
- представники громадськості.
8.2. Статус учасників освітнього процесу, їх права та обов’язки визначаються чинним законодавством України, Статутом, Правилами внутрішнього трудового розпорядку Спеціальної школи.
8.3. Учні (вихованці) мають право на:
- індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
- якісні освітні послуги;
- справедливе й об’єктивне оцінювання результатів навчання;
- на різні форми морального заохочення, встановлені за успіхи у навчанні (праці) для учасників освітнього процесу;
- на безпечні та нешкідливі для здоров’я умови утримання, розвитку, виховання і навчання;
- на користування навчально-виробничою, матеріально-технічною, спортивною, корекційно-відновлювальною та лікувально-оздоровчою базою Спеціальної школи;
- на доступ до інформації з усіх галузей знань;
- брати участь у різних виставках, конкурсах, різноманітних навчально-практичних видах діяльності, спортивних змаганнях тощо;
- брати участь у роботі органів громадського самоврядування Спеціальної школи;
- брати участь у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;
- на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства й експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди й агітації, що завдають шкоди здоров`ю.
8.4. Учні (вихованці) зобов’язані:
- виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
- поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу;
- відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров`я, здоров`я оточуючих, довкілля;
- оволодівати знаннями, вміннями, практичними навичками;
- підвищувати загальнокультурний рівень;
- дотримуватися вимог Статуту, Правил внутрішнього розпорядку Спеціальної школи;
- бережливо ставитись до особистих речей і майна Спеціальної школи;
- дотримуватися законодавства, моральних, етичних норм;
- дотримуватися правил особистої гігієни;
- брати посильну участь у різних видах трудової діяльності (самообслуговування, різні види суспільно корисної праці), що не заборонені чинним законодавством України.
8.5. Педагогічні працівники мають право на:
- академічну свободу, включаючи свободу викладання, свободу від втручання в педагогічну діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі;
- педагогічну ініціативу;
- розроблення та впровадження авторських навчальних програм, проєктів, освітніх методик і технологій, методів і засобів, насамперед, методик компетентнісного навчання;
- захист професійної честі, гідності;
- участь в обговоренні та вирішенні питань організації освітнього процесу;
- позачергову атестацію з метою отримання відповідної категорії, педагогічного звання та сертифікацію відповідно до чинного законодавства України;
- участь у громадському самоврядуванні Спеціальної школи;
- участь у роботі колегіальних органів управління Спеціальної школи;
- підвищення кваліфікації, перепідготовку за обраною формою, навчання у вищих навчальних закладах і закладах системи підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
- творчу відпустку згідно із чинним законодавством України;
- користування подовженою відпусткою з оплатою відповідно до чинного законодавства України;
- отримання пенсії, у тому числі і за вислугу років, в порядку, визначеному чинним законодавством України;
- матеріальне, житлово-побутове та соціальне забезпечення відповідно до чинного законодавства України;
- безпечні і нешкідливі умови праці.
8.6. Педагогічні працівники зобов’язані:
- дотримуватися Статуту Спеціальної школи, Колективного договору, Правил внутрішнього трудового розпорядку, умов трудового договору (контракту);
- контролювати рівень навчальних досягнень учнів (вихованців);
- брати участь у роботі педагогічної ради;
- своєчасно проходити медичне обстеження;
- вести відповідну документацію;
- виконувати освітню програму для досягнення учнями передбачених нею результатів навчання;
- забезпечувати належний рівень викладання дисциплін відповідно до навчальних програм на рівні обов’язкових державних вимог;
- контролювати рівень навчальних досягнень учнів (вихованців);
- сприяти розвитку здібностей учнів (вихованців), формуванню навичок здорового способу життя, дбати про їх фізичне і психічне здоров`я;
- дотримуватися академічної доброчесності та забезпечувати її дотримання учнями (вихованцями) в освітньому процесі;
- виховувати повагу до державної мови та державних символів України, національних, історичних, культурних цінностей України, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання України та навколишнього природного середовища;
- готувати учнів (вихованців) до самостійного життя в дусі взаєморозуміння, миру, злагоди між усіма народами, етнічними, національними, релігійними групами;
- дотримуватися педагогічної етики, моралі, поважати гідність учнів (вихованців);
- захищати учнів (вихованців) від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди й агітації, що завдають шкоди здоров`ю учню (вихованцю), запобігати вживанню ними та іншими особами на території Спеціальної школи алкогольних напоїв, наркотичних засобів, іншим шкідливим звичкам;
- постійно підвищувати свій професійний і загальнокультурний рівні та педагогічну майстерність;
- додержуватися установчих документів та Правил внутрішнього розпорядку Спеціальної школи, виконувати свої посадові обов’язки;
- виконувати накази директора Спеціальної школи.
8.7. Педагогічні працівники також мають інші права та обов`язки, передбачені чинним законодавством України, колективним договором, трудовим договором та/або установчими документами Спеціальної школи.
8.8. Права і обов'язки інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, визначаються чинним законодавством України, відповідними договорами та/або установчими документами Спеціальної школи.
8.9. Відволікання педагогічних працівників від виконання професійних обов’язків не допускається, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством України.
8.10. Педагогічними працівниками Спеціальної школи можуть бути особи з високими моральними якостями, які мають відповідну педагогічну освіту, належний рівень професійної підготовки, здійснюють педагогічну діяльність, забезпечують результативність та якість своєї роботи, фізичний та психічний стан здоров’я, яких дозволяє виконувати професійні обов’язки в Спеціальній школі.
8.11. Призначення та звільнення педагогічних працівників здійснюється директором Спеціальної школи. Директор Спеціальної школи має право оголосити конкурс на вакантну посаду.
8.12. Обсяг педагогічного навантаження педагогічних працівників визначається відповідно до чинного законодавства України та затверджується директором Спеціальної школи за погодженням з профспілковим комітетом. Обсяг педагогічного навантаження може бути менше тарифної ставки (посадового окладу) лише за письмовою згодою педагогічного працівника. Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року допускається лише в разі зміни кількості годин для вивчення окремих предметів, що передбачається навчальним планом, або за письмовою згодою педагогічного працівника з дотриманням вимог законодавства про працю.
8.13. У Спеціальній школі обов’язково проводиться атестація педагогічних і медичних працівників.
Педагогічні і медичні працівники підлягають атестації відповідно до чинного законодавства.
8.14. Батьки або інші законні представники учня (вихованця) мають право:
- вибирати заклади освіти та форми навчання для неповнолітніх дітей;
- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування Спеціальної школи;
- звертатися до відповідних органів управління освіти з питань навчання і виховання дітей;
- захищати законні інтереси дітей;
- здійснювати індивідуальний супровід дитини під час її перебування у Спеціальній школі.
8.15. Батьки або інші законні представники учня(вихованця) зобов`язані:
- забезпечувати умови для здобуття дитиною загальної середньої освіти за будь-якою формою навчання;
- сприяти виконанню дитиною освітньої програми та досягненню передбачених нею результатів навчання;
- постійно дбати про фізичне здоров'я, психічний стан дітей, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей;
- поважати гідність дитини, виховувати працелюбність, почуття доброти, милосердя, шанобливе ставлення до сім'ї, старших за віком, державної, регіональної мов або мов національних меншин і рідної мови;
- виховувати повагу до національних, історичних, культурних цінностей українського народу, дбайливе ставлення до історико-культурного надбання та навколишнього природного середовища, любов до України;
- дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку Спеціальної школи, а також умов договору про надання освітніх послуг (за наявності).
8.16. Інші права та обов’язки батьків або інших законних представників дитини визначаються Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства».
8.17. Представники громадськості мають право:
- обирати і бути обраними до органів громадського самоврядування Спеціальної школи;
- керувати учнівськими об’єднаннями за інтересами і гуртками, секціями;
- сприяти покращенню матеріально-технічної бази, фінансовому забезпеченню Спеціальної школи;
- проводити консультації для педагогічних працівників;
- брати участь в організації освітнього процесу.
8.18. Представники громадськості зобов’язані дотримуватися Статуту Спеціальної школи, виконувати накази та розпорядження директора Спеціальної школи, рішення органів громадського самоврядування спеціальної школи, захищати учнів від усіляких форм фізичного та психічного насильства, пропагувати здоровий спосіб життя, шкідливість вживання алкоголю, наркотиків, тютюну тощо.
РОЗДІЛ ІХ
ОРГАНИ УПРАВЛІННЯ СПЕЦІАЛЬНОЮ ШКОЛОЮ
9.1. Безпосереднє управління Спеціальною школою здійснює її директор. Директор Спеціальної школи призначається на посаду на умовах контракту за конкурсом та звільняється із займаної посади рішеннями обласної ради в установленому порядку.
Директором Спеціальної школи може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою, має вищу освіту ступеня не нижче магістра, стаж педагогічної та/або науково-педагогічної роботи не менше трьох років, організаторські здібності, стан фізичного і психічного здоров’я, що не перешкоджає виконанню професійних обов’язків, пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу.
9.2. Строк найму, права, обов’язки і відповідальність директора, умови його матеріального забезпечення, інші умови найму визначаються контрактом, укладеним із обласною радою.
9.3. Директор Спеціальної школи:
- організовує освітній процес та забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;
- затверджує розподіл педагогічного навантаження в Спеціальній школі;
- вводить в дію та здійснює контроль за виконанням рішення педагогічної ради Спеціальної школи;
- затверджує освітню програму Спеціальної школи, схвалену педагогічною радою Спеціальної школи;
- розробляє кошторис, структуру Спеціальної школи та подає Департаменту науки і освіти на затвердження;
- розробляє штатний розпис Спеціальної школи, відповідно до чинного законодавства України. Копію штатного розпису та зміни до нього надає обласній раді;
- визначає порядок ведення діловодства відповідно до чинного законодавства України;
- вирішує питання фінансово-господарської діяльності Спеціальної школи в порядку, визначеному, чинним законодавством, цим Статутом та контрактом;
- погоджує із головою обласної ради або заступником голови обласної ради (відповідно до розподілу обов’язків) облікову політику Спеціальної школи та зміни до нього;
- призначає на посаду та звільняє з посади працівників, визначає їх функціональні обов’язки;
- здійснює контроль за проходженням працівниками в установлені терміни обов’язкових медичних оглядів;
- здійснює керівництво педагогічним колективом, створює необхідні умови для підвищення фахового кваліфікаційного рівня працівників;
- застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників Спеціальної школи відповідно до чинного законодавства України;
- забезпечує дотримання вимог щодо охорони дитинства, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм та протипожежних норм, вимог техніки безпеки;
- забезпечує реалізацію права учнів (вихованців) на захист від будь-яких форм фізичного або психічного насильства;
- видає у межах компетенції накази і контролює їх виконання;
- користується в установленому порядку майном і розпоряджається коштами Спеціальної школи в порядку, визначеному чинним законодавством України, цим Статутом та контрактом;
- за погодженням обласної ради здійснює нове будівництво, ремонтно-будівельні (капітальний ремонт) та будівельно-монтажні роботи;
- забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю Спеціальної школи;
- несе відповідальність за дотримання у Спеціальній школі антикорупційного законодавства;
- здійснює інші повноваження, передбачені чинним законодавством України та Статутом Спеціальної школи.
9.4. Директор Спеціальної школи зобов’язаний:
-виконувати вимоги законодавства України про освіту та інші нормативно-правові акти, а також забезпечувати та контролювати їх виконання працівниками Спеціальної школи, зокрема в частині організації освітнього процесу державною мовою;
-планувати та організовувати діяльність Спеціальної школи;
-розробляти проєкт кошторису та подавати його Департаменту науки і освіти на затвердження;
-надавати щороку Департаменту науки і освіти пропозиції щодо обсягу коштів, необхідних для підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
-організовувати фінансово-господарську діяльність Спеціальної школи в межах затвердженого кошторису;
-забезпечувати розроблення та виконання стратегії розвитку Спеціальної школи;
-затверджувати правила внутрішнього розпорядку Спеціальної школи;
-затверджувати посадові інструкції працівників Спеціальної школи;
-організовувати освітній процес та видачу документів про освіту;
-затверджувати освітню (освітні) програму (програми) Спеціальної школи відповідно до вимог чинного законодавства України;
-створювати умови для реалізації прав та обов’язків усіх учасників освітнього процесу, в тому числі реалізації академічних свобод педагогічних працівників, індивідуальної освітньої траєкторії та/або індивідуальної програми розвитку учнів, формування у разі потреби індивідуального навчального плану;
-затверджувати положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти в Спеціальній школі, забезпечити її створення та функціонування;
-забезпечувати розроблення, затвердження, виконання та моніторинг виконання індивідуальної програми розвитку учня (вихованця);
-контролювати виконання педагогічними працівниками та учнями (вихованцями) освітньої програми, індивідуальної програми розвитку, індивідуального навчального плану;
-забезпечувати здійснення контролю за досягненням учнями (вихованцями) результатів навчання, визначених державними стандартами базової загальної середньої освіти, індивідуальною програмою розвитку, індивідуальним навчальним планом;
-створювати необхідні умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами;
-сприяти проходженню атестації та сертифікації педагогічними працівниками Спеціальної школи;
-створювати умови для здійснення дієвого та відкритого громадського нагляду (контролю) за діяльністю Спеціальної школи;
-сприяти та створювати умови для діяльності органів громадського самоврядування в Спеціальній школі;
-формувати засади, створювати умови, сприяти формуванню культури здорового способу життя учнів (вихованців) та працівників Спеціальної школи;
-створювати безпечне освітнє середовище, забезпечувати дотримання вимог щодо охорони дитинства, охорони праці, вимог техніки безпеки;
-організовувати харчування та сприяти медичному обслуговуванню учнів(вихованців) відповідно до чинного законодавства України;
-забезпечувати відкритість і прозорість діяльності Спеціальної школи, зокрема шляхом оприлюднення публічної інформації відповідно до вимог законів України «Про освіту», «Про доступ до публічної інформації», «Про відкритість використання публічних коштів» та інших законів України;
-здійснювати зарахування, переведення, відрахування учнів (вихованців), а також їх заохочення (відзначення) та притягнення до відповідальності відповідно до вимог чинного законодавства України;
-організовувати документообіг, бухгалтерський облік та звітність відповідно до чинного законодавства України;
-звітувати щороку на загальних зборах (конференції) колективу про свою роботу та виконання стратегії розвитку Спеціальної школи;
-виконувати інші обов’язки, покладені на нього чинним законодавством України, обласною радою, Департаментом науки і освіти, установчими документами Спеціальної школи, колективним договором, строковим трудовим договором.
9.5. Основним колегіальним органом управління Спеціальної школи є педагогічна рада.
Усі педагогічні та медичні працівники беруть участь у засіданнях педагогічної ради.
9.6. Головою педагогічної ради є директор Спеціальної школи.
9.7. Робота педагогічної ради планується в довільній формі відповідно до потреб Спеціальної школи. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю, але не рідше ніж чотири рази на рік.
9.8. Педагогічна рада Спеціальної школи:
- планує роботу Спеціальної школи;
- схвалює освітню програму Спеціальної школи та оцінює результативність її виконання;
-схвалює правила внутрішнього розпорядку, положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти;
-приймає рішення щодо переведення учнів (вихованців) на наступний рік навчання, їх відрахування, притягнення до відповідальності за невиконання обов’язків, а також щодо відзначення, морального та матеріального заохочення учнів та інших учасників освітнього процесу;
- розглядає питання підвищення кваліфікації педагогічних працівників, розвиток їх творчої ініціативи, професійної майстерності, визначає заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників, формує та затверджує щорічний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників;
-приймає рішення щодо визнання результатів підвищення кваліфікації педагогічного працівника, отриманих ним поза закладами освіти, що мають ліцензію на підвищення кваліфікації або провадять освітню діяльність за акредитованою освітньою програмою;
-приймає рішення щодо впровадження в освітній процес педагогічного досвіду та інновацій, участі в дослідницькій, експериментальній, інноваційній діяльності, співпраці з іншими закладами освіти, науковими установами, фізичними та юридичними особами, які сприяють розвитку освіти;
-може ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту, громадської акредитації, зовнішнього моніторингу якості освіти та/або освітньої діяльності спеціальної школи;
- розглядає також інші питання, пов`язані з діяльністю Спеціальної школи.
9.9. Рішення педагогічної ради підписуються головою та секретарем й вводяться в дію наказом директора Спеціальної школи.
9.10. У Спеціальній школі можуть діяти:
- органи самоврядування працівників Спеціальної школи;
- органи самоврядування учнів (вихованців);
- органи батьківського самоврядування;
- інші органи громадського самоврядування учасників освітнього процесу.
9.11. Вищим колегіальним органом самоврядування працівників Спеціальної школи є загальні збори (конференція) колективу Спеціальної школи, які скликаються не менше одного разу на рік та формуються з уповноважених представників усіх учасників освітнього процесу (їх органів самоврядування - за наявності).
Інформація про час і місце проведення загальних зборів (конференції) колективу Спеціальної школи розміщується в Спеціальній школі та оприлюднюється на офіційному вебсайті Спеціальної школи не пізніше ніж за один місяць до дня їх проведення.
Загальні збори (конференція) колективу Спеціальної школи щороку заслуховують звіт керівника спеціальної школи, оцінюють його діяльність і за результатами оцінки можуть ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту Спеціальної школи.
Загальні збори (конференція) колективу Спеціальної школи також розглядають питання освітньої, методичної, економічної і фінансово-господарської діяльності Спеціальної школи, розглядають інші найважливіші напрями діяльності Спеціальної школи, приймають рішення про стимулювання праці директора та інших педагогічних працівників.
Загальні збори (конференція) колективу Спеціальної школи правочинні, якщо в їхній роботі бере участь не менше половини працівників Спеціальної школи. Рішення приймається більшістю голосів.
9.12. За рішенням обласної ради може бути утворено Піклувальну раду на визначений строк. Піклувальна рада є колегіальним органом. Піклувальна рада діє на підставі положення, затвердженого обласною радою.
9.13. Піклувальна рада сприяє виконанню перспективних завдань розвитку Спеціальної школи, залученню фінансових ресурсів для забезпечення її діяльності з основних напрямів розвитку і здійсненню контролю за їх використанням, ефективній взаємодії Спеціальної школи з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, громадськістю, громадськими об’єднаннями, юридичними та фізичними особами.
9.14. Піклувальна рада:
- аналізує та оцінює діяльність Спеціальної школи та директора Спеціальної школи;
- розробляє пропозиції до стратегії та перспективного плану розвитку Спеціальної школи та аналізує стан їх виконання;
- сприяє залученню додаткових джерел фінансування, що не заборонені чинним законодавством України;
- проводить моніторинг виконання кошторису Спеціальної школи і вносить відповідні рекомендації та пропозиції, що є обов’язковими для розгляду директором Спеціальної школи;
- має право звернутися до центрального органу виконавчої влади із забезпечення якості освіти щодо проведення позапланового інституційного аудиту Спеціальної школи;
- може вносити обласній раді та Департаменту науки і освіти подання про заохочення директора Спеціальної школи або притягнення його до дисциплінарної відповідальності з підстав, визначених чинним законодавством України;
- здійснює інші повноваження, визначені установчими документами Спеціальної школи.
9.15. Склад Піклувальної ради формується обласною радою з урахуванням пропозицій Департаменту науки і освіти, органів громадського самоврядування Спеціальної школи, депутатів відповідної місцевої ради.
До складу Піклувальної ради не можуть входити учні (вихованці) та працівники Спеціальної школи.
9.16. Засідання Піклувальної ради є правомочним, якщо на ньому присутні не менше двох третин її затвердженого складу. Рішення з усіх питань приймаються більшістю голосів від її затвердженого складу. У разі рівного розподілу голосів голос голови Піклувальної ради є визначальним. Рішення Піклувальної ради оформлюються протоколом її засідання, який підписують головуючий на засіданні та секретар.
9.17. Члени Піклувальної ради мають право брати участь у роботі колегіальних органів управління Спеціальної школи з правом дорадчого голосу.
МАЙНО ТА КОШТИ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
10.1. Майно Спеціальної школи складають основні фонди (приміщення, обладнання тощо), а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Спеціальної школи.
10.2. Майно Спеціальної школи є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області і закріплене за нею на праві оперативного управління.
10.3. Спеціальна школа на праві оперативного управління користується зазначеним майном відповідно до чинного законодавства України.
10.4. Спеціальна школа з дозволу обласної ради має право списувати шляхом ліквідації, продажу та/або передачі з балансу на баланс у межах спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області майно Спеціальної школи та здавати в оренду вільні площі відповідно до вимог чинного законодавства України, згідно з порядками, встановленими обласною радою.
10.5. Будівлі, споруди і приміщення Спеціальної школи відповідають вимогам доступності згідно із державними будівельними нормами з метою забезпечення безбар’єрності, доступності та інклюзії. У разі потреби забезпечується розумне пристосування з метою повноцінного включення учнів (вихованців) в освітній процес.
10.6. У Спеціальній школі існують приміщення та обладнання для організації освітнього процесу.
У Спеціальній школі є навчальний корпус з обладнаними кабінетами, у тому числі кабінет інформатики, класи, зали, майстерні, бібліотека, спортивний зал та майданчик, ресурсні кімнати та інші приміщення.
10.7. Для проведення психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять Спеціальна школа облаштована та забезпечується обладнанням:
- кабінет практичного психолога;
- кабінет соціального педагога;
- кабінет для проведення групових занять з ритміки (логоритміки);
- кабінет лікувальної фізкультури;
- кімнати для психологічного розвантаження;
- ресурсна кімната або кабінет соціально-побутового орієнтування;
- навчально-виробничі майстерні для організації трудового навчання та технологій.
10.8. За наявності необхідного обладнання та фахівців відповідно до контингенту учнів (вихованців) та напряму (профілю) діяльності Спеціальна школа може створити:
- інші кабінети для здійснення логопедичної, психологічної, педагогічної корекції, соціальної адаптації.
10.9. Спеціальна школа може мати інші приміщення відповідно до потреб освітнього процесу.
10.10. Учні (вихованці) забезпечуються спортивним інвентарем та обладнанням, засобами навчання та іншим навчальним приладдям, іграшками та іграми, матеріалами для розвитку індивідуальних творчих здібностей, гурткової, секційної роботи, технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення відповідно до встановлених норм та Порядку забезпечення допоміжними засобами для навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах освіти, затверджених постановою Кабінетом Міністрів України.
10.11. Спеціальна школа забезпечує підвезення учнів (вихованців) до Спеціальної школи (місця навчання) та у зворотному напрямку (до місця проживання) відповідно до чинного законодавства України.
10.12. Здобуття базової середньої освіти, отримання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг (допомоги) у Спеціальній школі її учнями (вихованцями) здійснюється безоплатно за кошти державного (субвенція) та обласного бюджетів, інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
10.13. Спеціальна школа володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до чинного законодавства України.
10.14. Джерелами формування майна та коштів Спеціальної школи є:
– кошти обласного бюджету;
– освітня субвенція з державного бюджету;
– надходження, які надійшли як плата за послуги, що надаються Спеціальною школою в порядку, встановленим чинним законодавством України;
– добровільні грошові внески й пожертвування підприємств, установ, організацій, окремих громадян, батьків або осіб, які їх замінюють, іноземних юридичних та фізичних осіб;
– інші джерела, не заборонені чинним законодавством України.
10.15. Оплата праці педагогічних працівників та вихователів груп подовженого дня, інших працівників Спеціальної школи здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
10.16. Фінансування Спеціальної школи здійснюється з обласного бюджету.
10.17. Основним плановим документом, який надає повноваження Спеціальної школи щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання спеціальної школи своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень є кошторис Спеціальної школи.
10.18. Порядок складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторису визначені чинним законодавством України.
10.19. Доходи Спеціальної школи використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізацію завдань та функцій, визначених цим Статутом.
Спеціальній школі забороняється здійснювати розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску).
10.20. Кошти Спеціальної школи зберігаються на його рахунках і знаходяться в повному його розпорядженні.
10.21. Спеціальна школа забезпечує своєчасну виплату заробітної плати, сплату податків та інших відрахувань згідно із чинним законодавством України.
РОЗДІЛ ХІ
ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
11.1. Спеціальна школа є самостійною при виконанні фінансово-господарської діяльності.
11.2. Спеціальна школа в своїй діяльності визначає перспективи розвитку, керуючись потребою населення в освітніх послугах, планів Департаменту науки і освіти.
11.3. Відносини Спеціальної школи з іншими підприємствами, установами, організаціями у всіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів.
11.4. Для вирішення покладених завдань Спеціальна школа має право:
–укладати від свого імені цивільно-правові договори, виступати позивачем і бути відповідачем у судах загальної юрисдикції;
–звертатися до суду;
–здійснювати інші права, що не суперечать чинному законодавству України.
11.5. Спеціальна школа має право надавати платні послуги відповідно до вимог чинного законодавства України.
11.6. Надходження, отримані Спеціальною школою за надання платних послуг та з інших додаткових джерел фінансування, в установленому законодавством порядку, використовуються для забезпечення діяльності Спеціальної школи, передбаченої її установчими документами.
11.7. Вимоги до бухгалтерського обліку та звітності Спеціальної школи визначаються чинним законодавством України.
Директор Спеціальної школи та головний бухгалтер Спеціальної школи несуть персональну відповідальність за достовірність бухгалтерської, фінансової та статистичної звітності відповідно до чинного законодавства України.
11.8. Штатний розпис Спеціальної школи складається відповідно до типових штатних нормативів, затверджених Міністерством освіти і науки України та затверджуються керівником Спеціальної школи за погодженням із засновником або уповноваженим ним органом в межах визначеного фонду оплати праці згідно із чинним законодавством України.
11.9. Кошторис і план асигнувань Спеціальної школи складаються і затверджуються відповідно до чинного законодавства України.
11.10. Діловодство Спеціальної школи організовується відповідно до встановленого Міністерством освіти і науки України порядку.
11.11. Режим роботи Спеціальної школи визначає директор Спеціальної школи за згодою із трудовим колективом (первинною профспілковою організацією) та відповідно інформує Департамент науки і освіти та Харківську обласну раду.
11.12. У надзвичайних умовах Спеціальної школи працює згідно із планами цивільної оборони спеціальної школи, органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, Департаменту науки і освіти.
РОЗДІЛ ХІІ
МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
12.1. Спеціальна школа провадить зовнішньоекономічну діяльність у відповідності до чинного законодавства України.
12.2. Спеціальна школа має право здійснювати міжнародне співробітництво, проводити міжнародний учнівський та педагогічний обмін у рамках освітніх програм, проєктів, встановлювати відповідно до чинного законодавства України прямі зв’язки з міжнародними організаціями та освітніми асоціаціями.
12.3. Спеціальна школа має право відповідно до чинного законодавства України укладати договори про співробітництво з закладами освіти, науковими установами, підприємствами, організаціями, громадськими об`єднаннями інших країн.
РОЗДІЛ ХІІІ
13.1. Державний нагляд (контроль) за діяльністю Спеціальної школи здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
13.2. Контроль за діяльністю, додержанням Спеціальною школою Державних стандартів загальної середньої освіти здійснюється відповідно до чинного законодавства України.
13.3. Інституційний аудит Спеціальної школи, що забезпечує здобуття базової середньої освіти, є єдиним плановим заходом державного нагляду (контролю) у сфері загальної середньої освіти, що проводиться один раз на 10 років центральним органом виконавчої влади із забезпечення якості освіти. Інституційний аудит включає планову перевірку дотримання ліцензійних умов.
13.4. У період між інституційним аудитом проводяться перевірки Спеціальної школи з питань, пов’язаних з його освітньою діяльністю. Зміст, види і періодичність перевірок визначаються залежно від стану освітньої роботи, але не частіше як два рази на рік. Перевірки, не пов’язані з освітньою роботою, проводяться відповідно до чинного законодавства України.
РОЗДІЛ ХІV
14.6. Контроль за окремими сторонами діяльності Спеціальної школи здійснюють відповідні контролюючі органи, державні органи, на які покладено нагляд за безпекою виробництва і праці, протипожежної та екологічної охорони, інші органи згідно з чинним законодавством України.
14.7. Посадові особи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування можуть давати Спеціальній школі вказівки тільки згідно зі своєю компетенцією, встановленою чинним законодавством України.
14.8. Державний санітарно-епідеміологічний нагляд здійснюється відповідно до Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд.
РОЗДІЛ XV
ДІЯЛЬНІСТЬ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ НА ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ, НАДЗВИЧАЙНОЇ СИТУАЦІЇ АБО НАДЗВИЧАЙНОГО СТАНУ (ОСОБЛИВОГО ПЕРІОДУ)
15.1. Спеціальна школа може зараховувати дітей з особливими освітніми потребами незалежно від категорії (типу) їх особливих освітніх потреб (труднощів) та дітей, які не мають особливих освітніх потреб, і додатково створювати для них класи, зокрема змішані та інклюзивні.
15.2. Гранична наповнюваність змішаних класів не може перевищувати восьми осіб. Для кожного учня (вихованця), який здобуває освіту у змішаному класі, розробляється індивідуальна програма розвитку та індивідуальний навчальний план, що враховують індивідуальні особливості розвитку та категорію (тип) його особливих освітніх потреб (труднощів).
15.3. Організація освітнього процесу в інклюзивних класах здійснюється згідно із Порядком організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.
15.4. Для досягнення учнями (вихованцями), які не мають особливих освітніх потреб, що навчаються в інклюзивних класах, результатів навчання, визначених державними стандартами, директор Спеціальної школи затверджує річний навчальний план без корекційно-розвиткового складника.
15.5. Учні (вихованці) змішаних та інклюзивних класів поселяються до пансіону Спеціальної школи відповідно до Порядку проживання та утримання учнів у пансіонах закладів освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України.
15.6. Протягом одного року з дня припинення або скасування воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) зазначені класи (крім інклюзивних) припиняють свою діяльність з подальшим забезпеченням продовження здобуття освіти учнями (вихованцями) з особливими освітніми потребами у Спеціальній школі або переводяться до іншого закладу освіти.
15.7. Змішані та інклюзивні класи утворюються в межах існуючої штатної чисельності педагогічних працівників Спеціальної школи шляхом внутрішнього перерозподілу педагогічного навантаження та в межах наявного фонду оплати праці.
15.8. На період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) гранична наповнюваність класів може бути збільшена відповідно до рішення директора Спеціальної школи з урахуванням санітарних норм розміщення в класі дітей.
15.9. На період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) Спеціальна школа може забезпечувати надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та реабілітаційних послуг (допомоги) змінному контингенту з особливими освітніми потребами - особам до 18 років, які не здобувають освіту в Спеціальній школі, але можуть отримувати у ній психолого-педагогічні, корекційно-розвиткові та реабілітаційні послуги (допомогу), у межах штатної чисельності педагогічних працівників Спеціальної школи.
15.10. Для надання послуг (допомоги) змінному контингенту з особливими освітніми потребами до Спеціальної школи можуть надаватися копії документів, що посвідчують особу дитини, висновку інклюзивно-ресурсного центру про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи або пред’являтися електронні відображення документів з використанням мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Дія).
15.11. Облік змінного контингенту з особливими освітніми потребами ведеться директором Спеціальної школи (або уповноваженою ним особою) через систему автоматизації роботи інклюзивно-ресурсних центрів або іншими доступними засобами.
ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО СТАТУТУ
16.1. Зміни до Статуту здійснюються шляхом викладання його у новій редакції та вносяться за тією ж процедурою, за якою затверджувався і сам Статут.
16.2. Ці зміни набувають чинності з моменту державної реєстрації Статуту в новій редакції.
РОЗДІЛ ХVІІ
ПРИПИНЕННЯ СПЕЦІАЛЬНОЇ ШКОЛИ
17.1. Припинення Спеціальної школи здійснюється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу чи перетворення) або ліквідації відповідно до чинного законодавства України, у встановленому порядку.
17.2. Припинення Спеціальної школи проводиться за рішенням обласної ради (уповноваженого органу) або за рішенням суду.
17.3. У разі припинення Спеціальної школи працівникам, що звільняються, гарантується дотримання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства України.
17.4. У разі припинення Спеціальної школи (у разі її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи її передаються одній або кільком неприбутковим бюджетним закладам (установам) або зараховуються до доходу бюджету.
17.5. Припинення Спеціальної школи здійснюється з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.