Інформація про стан виконання

Програми розвитку паливної галузі Харківської області до 2020 року

у 2013 році

 

На території Харківської області щороку видобувається біля 8 – 10 млрд. м3  природного газу, що становить більше 41% загального видобутку країни. У 2011 році на території області підприємствами різних форм власності видобуто 9,1 млрд. м3 природного газу, за підсумками 2012 року ця цифра перевищила  10,0 млрд. м3

За даними звітів підприємств області, що надаються до Головного управління статистики  у Харківській області, у минулому році обсяг видобутку природного газу склав 8,54 млрд. м3

Здійснити повний аналіз стану використання надр Харківщини за минулий рік буде можливим  тільки у ІІ кварталі 2014 року після отримання фактичних даних щодо обсягів використання надр Харківської області за 2013 рік від Державного інформаційного геологічного фонду України.

Практично весь видобуток газу (близько 92 %) забезпечується силами і засобами  підприємствами публічного акціонерного товариства  «Укргазвидобування».

На долю видобутку комерційними структурами припадає близько 6 8 % від сумарного об’єму. За підсумками 2011 – 2012 років це 7 підприємств: товариство з обмеженою відповідальністю «Енергосервісна компанія «Еско-Північ»; товариство з обмеженою відповідальністю  «Енергія – 95»; приватне акціонерне товариство  «Укргазвидобуток»;  товариство з обмеженою відповідальністю  «Пром-Енерго продукт», закрите акціонерне товариство  «Видобувна компанія  «Укрнафтобуріння»; товариство з обмеженою відповідальністю  «Надра Геоцентр», товариство з обмеженою відповідальністю  «Перша Українська газонафтова компанія».

По Харківській області на Державному балансі корисних копалин України значиться біля 60 родовищ з  балансовими запасами природного газу  367 млрд. м3. Перспективні прогнозні ресурси газу категорії С3 на її території оцінюються близько 800 млрд. м3.

У 2013  році на території Харківської області газопромисловими управліннями «Шебелинкагазвидобування» та «Полтавагаз-видобування» – структурними підрозділами публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», стовідсотковим засновником якого є Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»,  здійснювалась розробка 37 родовищ вуглеводнів із загальним фондом діючих свердловин  1175 одиниць.

У рамках виконання Програми розвитку паливної галузі Харківської області до 2020 року з початку 2013 року підприємствами введено  в експлуатацію 20 свердловин.

Проведено  763 свердловино-операцій з оптимізації та інтенсифікації роботи свердловин, в результаті яких отриманий  додатковий видобуток природного газу – 46,8 млн. м3, газового конденсату та нафти – 574 тонни.

В результаті проведених заходів зі стабілізації та нарощування видобутку природного газу та рідких вуглеводнів газопромисловим управлінням «Шебелинкагазвидобування» за 2013 рік отриманий приріст обсягів видобутку природного газу – 275,437 млн. м3, рідких вуглеводнів – 36,545 тис. тонн.

Для стабілізації видобутку вуглеводнів у жовтні 2013 року був введений в експлуатацію газопровід-лупінг «Установка комплексної підготовки газу Кобзівського газоконденсатного родовища – установка комплексної підготовки газу Соснівського газоконденсатного родовища» на ділянці від точки розгалуження установок підготовки газу 1, 2 Кобзівського газоконденсатного родовища до магістрального газопроводу Єфремівка – Диканька – Київ.

Капітальні вкладення газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» на будівництво об’єктів нафтогазового комплексу, експлуатаційне та розвідувальне буріння, облаштування родовищ у 2013 році склали  більше 700,0 млн. грн.

З метою нарощування ресурсної бази газопромисловим управлінням «Шебелинкагазвидобування» проводились сейсморозвідувальні роботи на Бурлуксько-Оливінівській, Ганнівській, Горожанівській, Бригадирівській,  Граківській  та Нурівській площах. Пройдено 38,07 км2 сейсмопрофілей за технологією 3D, освоєно 5,4 млн. грн.

Буровим управлінням «Укрбургаз» пройдено 56,4 тис. м експлуатаційного буріння та 44,6 тис. м розвідувального буріння. Станом на 01.01.2014 по Харківській області в бурінні та випробуванні знаходилась 41 свердловина на 32 площах і родовищах. Підприємством фактично освоєно 896,6 млн. грн.

Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» – компанія, яка має замкнутий цикл виробництва: від пошуку, буріння, розвідки до видобутку газу і газового конденсату та переробці вуглеводневої сировини.

На територій Балаклійського району розташований однин із структурних підрозділів підприємства –  Шебелинське відділення з переробки газового конденсату та нафти Управління з переробки газу та газового конденсату. Першочерговим завданням товариства є здійснення модернізації заводу, що дозволить підприємству виробляти автомобільні бензини, які відповідають європейським нормам якості.

Загальна переробка даного підприємства може сягати до 1 млн. тонн на рік власної сировини. Глибина переробки сягає близько 80 – 85 %.

Товариство вживає всіх можливих заходів для виконання робіт з модернізації і реконструкції заводу: підписано угоду щодо реалізації проекту будівництва установки ізомеризації легкого бензину з Chemieanlagenbau Chemnitz GmbH (Німеччина) на загальну суму Є 44,7 млн. та  проводиться робота з пошуку компанії, яка б змогла реалізувати проект установки  гідроочистки  дизельного палива. Підприємством розроблено відповідну тендерну документацію. Для проведення цих робіт необхідно щонайменше три роки. Реконструкція на сьогоднішній день не розпочата у зв’язку з відсутністю обігових коштів.

У січні 2013 року між компанією Шелл та українською компанією із стовідсотковим державним капіталом товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська» було укладено угоду про розподіл продукції Юзівської площі, що охоплює 7,8 тис. км2 територій, розташованих у Ізюмському, Балаклійському, Барвінківському та Близнюківському районах Харківської області та Донецької області.

За повідомленням Шелл, згідно з наявною геологічною інформацією, газоносність вказаної площі не пов'язана зі сланцевими породами. Очікується, що результати розвідувальних робіт на цій площі підтвердять наявність газоносних ущільнених пісковиків.

Для розробки Юзівської площі необхідно спочатку виконати пошукові, геологорозвідувальні роботи, підрахувати запаси газу, затвердити їх у Державному балансі корисних копалин, виконати проект розробки тощо. Промисловий видобуток  газу буде розпочато тільки в разі отримання позитивних результатів геологорозвідувальних і пошукових робіт, на проведення яких, за даними Шелл, необхідно як найменше 5 років.

Відповідно до укладеного компанією з товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Геофізика» контракту  щодо надання послуг із наземної сейсмічної розвідки, товариством в межах Юзівської площі у 2014 році будуть проводитися сейсморозвідувальні роботи за методикою 2D із застосуванням новітніх екологічно безпечних  технологій згідно із сучасними світовими стандартами якості та безпеки таких робіт.

В рамках договору про спільну діяльність з  публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» компанією Шелл збудовано першу пошукову свердловину Біляївська – 400 Павлівсько-Светлівської площі, яка знаходиться біля села Веселе у Первомайському районі.  У результаті проведених пошукових робіт підтверджено наявність газу ущільнених пісковиків.

На сьогодні Компанією проводяться  аналогічні  роботи з буріння 2 пошукової свердловини № 100 Новомечебилівської площі у Близнюківському районі.

На виконання заходів з розвитку та забезпечення стабільної роботи мереж газопостачання публічними акціонерними товариствами «Харківгаз» та «Харківміськгаз» витрачено 10,4 млн. грн.

Публічним акціонерним товариством  «Харківміськгаз» виконані роботи з перекладки ділянки газопроводу високого тиску в районі 17 міського цвинтаря  та завершені роботи з перекладки ділянки газопроводу високого тиску від Білгородського шосе до газорозподільної станції № 2. Підприємством встановлена телеметрія на 10 газорозподільних пунктах, виконані роботи з будівництва та реконструкції 20 об’єктів електрохімзахисту тощо.

Публічним акціонерним товариством  «Харківгаз» виконано заміну та капітальний ремонт 43,57 км газопроводів, капітальний ремонт будівель 21 газорозподільного пункту та замінено 57 застарілих регуляторів тиску.

На виконання заходів з модернізації та реконструкції магістральних газопроводів  і споруд на них управлінням магістральних газопроводів «Харківтрансгаз» публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» витрачено 9,5 млн. грн.: виконано технічне переоснащення газоперекачувальних агрегатів ГТ 750-6 Шебелинського лінійного управління магістральних газопроводів.

З метою виконання Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» публічними акціонерними товариствами «Харківгаз» і «Харківміськгаз» у минулому році за власні кошти підприємств встановлено 14,3 тис. лічильників природного газу у житловому фонді.

На сьогодні із 931,3 тис. загальної кількості газифікованих приватних квартир та будинків обладнані лічильниками природного газу 484,7 тис., що становить 52 %.

Триває робота з газифікації населених пунктів області. Рівень газифікації області  складає 70,9 %, в тому числі міст та селищ міського типу – 83,2 %, сіл – 53,8 %. Протягом 2013 року введено в експлуатацію 67,077 км газопроводів та газифіковано 1838 квартир та домоволодінь. У Харківській області із 1761 населених пунктів на сьогодні газифіковано 781.

У 2013 році кошти з обласного та державного бюджетів та кошти підприємств національної акціонерної компанії  «Нафтогаз України» на газифікацію населених пунктів Харківської області не виділялись. Також не здійснювалось фінансування Компанією об'єктів газопостачання області, що споруджуються відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2009 року № 1001-р «Про добудову підвідних газопроводів».

Через припинення фінансування з боку Національної акціонерної компанії  «Нафтогаз України» в рамках вищевказаного розпорядження зупинені розпочаті у 2012 році роботи з газифікації селища міського типу Приколотне Великобурлуцького району,  будівництва підвідних газопроводів до сіл Івано-Шийчине і Братениця та газифікації сіл Дмитрівка, Матвіївка і Новософіївка Богодухівського району. 

Подовжувалось будівництво об’єктів, фінансування яких було здійснено у попередні роки. У червні минулого року завершено газифікацію села Веселе Первомайського району. У серпні  виконаний пуск газу до села Новокомсомольське Печенізького району. Завершені роботи з газифікації села Вовківка Кегичівського району, об’єкт готується до здачі в експлуатацію.

Публічним акціонерним товариством «Харківгаз» за власний рахунок було здійснено будівництво 5 об’єктів газопостачання на загальну суму 0,6 млн. грн., у тому числі газопровід високого тиску в селі Петропілля Лозівського району, кільцювання газопроводів сіл Комунар та Мовчани Харківського району тощо.

У минулому році на будівництво об’єктів газифікації витрачено 1,002 млн. грн. коштів місцевих бюджетів. Виконано газифікацію 2 модульних  котелень у м. Богодухові, вулиць в селі Шипувате Великобурлуцького району, проводились роботи з будівництва вуличних газопроводів у селах Топальське і Червоний Оскіл Ізюмського району, села Веселе Первомайського району тощо.   

Приймало участь у будівництві газопроводів населення Харківського, Печенізького Лозовского, Первомайського, Великобурлуцького районів та м. Лозова. Витрачено більше 3,0 млн. грн.

Для будівництва об’єктів газопостачання залучались кошти підприємств у Вовчанському, Богодухівському та Харківському районах.

Відповідно до Угоди про співробітництво між публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування» та Харківською обласною державною адміністрацією у розвитку нафтогазового комплексу та соціальної інфраструктури населених пунктів Харківської області від 19 серпня 2013 року  було заплановано будівництво 4 об'єктів газифікації, у тому числі: «Газифікація с. Раківка Балаклійського району», «Будівництво газових мереж середнього тиску в с. Лютівка Золочівського району по вул. Шкільна, Підлісна, Желябівка, Середянка, Больнична, Захвостянка і Клубна», «Газифікація вул. Центральної в с. Кирилівка, Красноградського району, Харківської області, газопровід низького тиску» та «Газифікація с. Новоберецьке Первомайського району Харківської області». Роботи по цих об'єктах розпочаті у грудні минулого року.

У Барвінківському районі Харківської області розташоване Новодмитрівське родовище бурого вугілля, балансові запаси якого становлять 389,985 млн. тонн. Родовище підготовлено під будівництво розрізу виробничою потужністю 9 млн. тонн вугілля на рік.

На сьогодні в рамках міжнародного інвестиційного проекту «Воднева енергетика» в Україні про бажання щодо розробки родовища заявила холдингова компанія «HYDROGEN POWER LOGISTICS AG»  (Швейцарія). Між компанією, обласною державною адміністрацією та Академією наук України  підписаний  відповідний меморандум та створено підприємство зі 100 % іноземних інвестицій товариство з обмеженою відповідальністю «Барвинок3+». Крім того, проекту надано статус Регіонального інвестиційного проекту за підтримкою голови обласної державної адміністрації, голови Харківської облради та Харківського міського голови.  Підприємство звернулось до Державної служби геології та надр України з метою ініціації проведення конкурсу по отриманню ліцензії на розробку вказаного родовища. Для участі у конкурсі з метою отримання ліцензії підприємством проводиться робота з виготовлення та узгодження необхідної документації.

За технологією товариством передбачається газифікація добутої буровугільної сировини із виготовленням  синтез-газу, який  планується використовувати у виробництві губчастого заліза із залізорудної сировини.

 

 

 

Перший заступник начальника

управління паливно-енергетичного комплексу 

облдержадміністрації                                                                      В.М. Губа